MEDYA KÖŞESİ

Oda Tv davasında karar verildi!

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın 3 yıl 9 ay hapsine, gazeteci Murat Ağırel'in ise 4 yıl 8 ay 7 gün hapsine karar verildi.

Oda Tv davasında karar verildi!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ifşa edilmesine ilişkin tutuklu sanıklar Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç ile tutuksuz sanıklar Barış Terkoğlu, Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Eren Ekinci ve firari sanık Erk Acarer'in yargılandığı davanın ikinci duruşması dün gerçekleştirildi.

Mahkeme sanıklara MİT mensuplarını ifşa eylemi ve "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek"suçundsn çeşitli oranlarda cezalar verdi.

3 YIL 9 AY CEZA ALDI

Beyaz Gazete'de yer alan habere göre Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Oda TV muhabiri Hülya Kılınç "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hepis cezasına çarptırıldı.

Oda TV haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Akhisar Belediyesi basın birimi çalışanı Eren Ekinci tüm suçlardan beraat ederken Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, gazeteciler Aydın Keser ve Mehmet Ferhat Çelik yine "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tüm sanıklar "Devletin Güvenliği ile ilgili bilgileri açıklamak"suçundan beraat etti. Tutuklu tüm sanıklar tahliye edildi. Sanıklardan Erk Acarer'in dosyadı firari olduğu gerekçesiyle ayrıldı.

Duruşmadan bir gün önce duruşma savcısı mütalaasını vermişti. "Sanıkların savunmalarının kendilerini suçtan kurtarmaya yönelik olduğu" öne sürülen mütalaada, "Sanıkların üzerine atılı bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı mensubu olan şehitlerin kimlik bilgilerinin ve dolayısıyla da ailelerinin kimlik bilgilerinin, çalıştıkları görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yayımlanmak, yayılmak ve açıklanmak suretiyle 2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27/3. fıkrasında tanımlanan suç ile TCK'nın 329'uncu maddesinde tanımlanan 'Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama' suçlarını işledikleri" belirtildi. Savcı, tüm sanıkların "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla ve "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan da 8'er yıldan 19'ar yıla kadar hapislerini talep etti. Yakalamalı sanık Erk Acerer hakkındaki dosyanın ayrılmasını talep eden savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin de devamını istedi.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar