GÜNDEM

O gazetecilerle ilgili karar çıktı...

24 gün önce gözaltına alınan 6 gazeteci ile ilgili karar çıktı... Üçü "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklanırken üçü serbest bırakıldı...

O gazetecilerle ilgili karar çıktı...

Haklarında günlerdin sosyal medyada kampanya yapılan ve 24 gündür gözaltında olan 6 gazeteci ile ilgili karar çıktı.

Savcılık sorgularının ardından Nubetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevkedilen 6 isimden üçü tutuklanırken, üçü de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından eski Diken editörü Tunca Öğreten, DİHA Diyarbakır Haber Müdürü Ömer Çelik, İstanbul muhabiri Metin Yoksun, BirGün çalışanı Mahir Kanaat, ETHA Sorumlu müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz sahibi Eray Sargın Çağlayan Adliyesi’ne sevkedildi.

Savcılık sorgularının ardından 6 gazeteci, tutuklama talebiyle gazeteci Ahmet Şık’ı da tutuklayan 8. Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Hakim sorgusunda gazeteciler, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

6 gazetecinin saat 23.30’da hakim sorgusunun tamamlanmasının ardından hakim Atilla Öztürk karar için ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme; Ömer Çelik, Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten'in “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmasına, Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Sargın da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Yorumlar