POLEMİK

Nureddin Yıldız'ın fetvası yine olay oldu: Kadınlar mahremleri olmadan 90 KM'den fazla araç kullanamaz

Daha önce kadınlarla ilgili verdiği fetvalarla sosyal medyada gündeme oturan Nureddin Yıldız, verdiği araç fetvasıyla yine olay oldu.

Nureddin Yıldız'ın fetvası yine olay oldu: Kadınlar mahremleri olmadan 90 KM'den fazla araç kullanamaz

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, kadınların tek başına araç kullanmalarına ilişkin verdiği fetva ile sosyal medyanın gündemine oturdu. 

İşte Nureddin Yıldız'ın verdiği fetva:

"Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanabilir. Ama ara. kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir organ söz konusuysa (savaş ortamı gibi,devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması) gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlı ile ilgili düşünmesi gereken bir mesele.

90 KM'den fazla kadının araç kullanması caiz değil

Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km'den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km. den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadında olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır."

Yıldız'ın bu fetvasının ardından sosyal medya kullanıcıları büyük tepki gösterirken Yıldız'ın sözlerine destek veren takipçileri de fetvanın yanlış anlaşıldığını iddia etti. 

Yorumlar