GÜNDEM

Nedim Şener'den yargıda provokasyon uyarısı

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, iki bakanın açıklamaları üzerinden yazdığı yazısında yargıda provokasyonlara karşı uyardı.

Nedim Şener'den yargıda provokasyon uyarısı

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, dün hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklamalarını yorumladı ve provokasyona dikkat çekti. 

İki bakanın da haklı olduğunu ve yargıda sıkıntılar olduğunu dile getiren Şener, şu ifadeleri kullandı:

İşin ilginç yanı şu: İçişleri Bakanı Soylu, insan olarak bir evlat olarak tepkisinde ne kadar haklı ise Adalet Bakanı Gül de yaptığı açıklamada haklı.

Ama ortada bir sorun olduğu da bir gerçek. Gerçek ki bunlar kamuoyu önünde tartışılıyor. Sorun ne peki? Sorun yargının işleyişinde verilen kararlarda olabilir mi?

Adalet Bakanı Gül bunu şöyle tarif ediyor: “Yargının eksik, yanlış kararı yok mu? Elbette vardır, benim de eleştirdiğim, ‘Bu nasıl karar?’ dediğim yüzlerce karar sayabilirim. Haklı ve doğru bulmadığım kararlar vardır. Bazı dosyalarda tutuklama mümkün, hatta gerekliyken bu yola başvurulmadığını görüyoruz. Bazılarında ise tam tersi tutuksuz yargılama yeterli iken, kamu vicdanını yaralayıcı kararlara rastlıyoruz. Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor.”

Bakan’ın da şikâyet ettiği, “Yüzlerce sayabilirim” dediği bu kararlar toplumda yargıya güveni ciddi anlamda sarsıyor. İşin başka bir yönü ise bu tür kararların İçişleri Bakanı Soylu’nun sözünü ettiği “provokasyon” boyutudur.

Acaba yargı içinde Adalet Bakanı’nın bile şikâyet ettiği o kararlarda da adalet sistemine güveni sarsmayı amaçlayan “provokasyon” boyutu olabilir mi?

Yazının tamamı için tıklayın 

Yorumlar