GÜNDEM

Nedim Şener açıkladı: 'Ankesör’ artık FETÖ üyeliğine delil…

Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, uzun süredir köşesinde yazdığı ankesörlü telefon görüşmelerinin emsal bir karar ile FETÖ üyeliğine delil sayıldığını açıkladı.

Nedim Şener açıkladı: 'Ankesör’ artık FETÖ üyeliğine delil…

Uzun süredir köşesinde ankesörlü hatlar delil sayılmalı diyen Nedim Şener, sonunda yargıdan gelen kararı açıkladı.

Emsal bir karar ile artık ankesörlü telefon görüşmeleri de FETÖ üyeliğine delil sayılacak.

İşte Nedim Şener'in verdiği bilgiler:

Darbe girişimine 5 bin 600 FETÖ’cü subay astsubay katılırken, “Ankesörlü hat” operasyonuyla bunun üç katı, yani 14 bin 433 FETÖ mensubu açığa çıkarılarak gözaltına alındı. Öyle ki, bunlardan 6 bin 26’sı FETÖ üyeliğini itiraf etti. İtirafçı oranı yüzde 42’yi buldu. TSK’daki üyelerinin gizliliğine son derece önem veren FETÖ, “mahrem imamlarla” subayların irtibatını, cep telefonu ya da ByLock ile değil büfe, market, bayii gibi yerlerdeki sabit hatlarla sağladı. Peryodik aralıklarla yüzyüze yapılan görüşme yer ve zamanında bir değişiklik olduğunda, sivil imam, TSK’daki örgüt üyesini cep telefonundan arayarak 10-20 saniyelik konuşmasında yer, saat değişikliği ya da ertelemeyi bildiriyordu.

Görüşmeler yine yüz yüze yapılıyordu. İşte bu yöntemin ortaya çıkarılmasından bugüne kadar 14 binden fazla kişi tespit edilerek gözaltına alındı. Bu 14 bin kişi yanında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki bilgi havuzunda tespit edilen 15 bin kişinin bilgileri de yer alıyor. Yani “Ankesörlü hat” soruşturmalarıyla TSK’da 30 bine yakın isim tespit edildi.

Gözaltına alınan 14 bin kişiden 6 bininin itirafçı olmasına rağmen, firari örgüt üyeleri, bu yöntemin FETÖ üyeliği için delil olamayacağı kara propagandasını yapıyordu. Bu konularda bazı siyasetçilerden destek alıyor, mahkemelere raporlar sunuyorlardı.

Bir çoğundan mahkumiyet çıkmasına rağmen bazı mahkemelerden de beraat kararları çıkıyordu. Ancak, yüksek yargı bu konuda son sözü söyledi; Yargıtay 16. Ceza Dairesi “Ankesörlü hat” davaları için emsal bir karar alarak, bunun FETÖ üyeliğine dair bir delil olduğunu karara bağladı. Bu çok önemli gelişme FETÖ üyelerinin heveslerini kursaklarında bıraktı. Kararda 8 kriter var. Onları değerlendirmek bir başka yazı konusu olsun. Şimdilik, FETÖ’cülere bu kötü haberi vermekle yetineyim.

Yorumlar