POLEMİK

Nagehan Alçı Cingöz Recai'yi yerden yere vurdu

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Meryem Uzerli'nin oynadığı Cingöz Recai filmine sert eleştirilerde bulundu.

Nagehan Alçı Cingöz Recai'yi yerden yere vurdu

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Meryem Uzerli'nin oynadığı Cingöz Recai filmini yerden yere vurdu.

Nagehan Alçı, "film yönetmenlik açısından tam bir facia, Eminin bu film Peyami Safa’yı mezarında defalarca ters döndürmüştür" dedi.

Nagehan Alçı, filmin sponsoru Kanal D'ye de "Bu filmin arkasında durduğunuz için pişmanlık duyuyormusunuz?" sorusunu yöneltti.

İşte Nagehan Alçı'nın bugünkü yazısından bir bölüm:

PEYAMİ SAFA’YI MEZARINDA TERS DÖNDÜREN FİLM


ÖNCEKİ günkü haberlerin arasında şu da vardı: “Geçtiğimiz hafta vizyona giren ve merakla beklenen Cingöz Recai ilk haftanın gişe galibi oldu. 258 bin 655 seyirci ile 3 milyon 355 bin 460 TL hasılat elde etti.”

Merak ediyorum, acaba bu 258 bin 655 izleyicinin kaçı, haftalardır çılgınca bir tanıtım kampanyası yapılan filmin yarısında çıktı? Kaçı “Para verdim, bari sonuna kadar izleyeyim” diyerek zorla salonda kaldı? Ben filmi önceki gün izledim. Çok net söylüyorum: Hayatımda izlediğim en kötü 3 filmin içine girer! Birbirinden berbat oyunculuklar, saçma sapan bir adaptasyon, yaratıcılıktan uzak espriler, zorlama diyaloglar... Yahu siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Usta oyuncu Haluk Bilginer’i ayırıyorum. Onun tartışmasız iyi oyunculuğu bile öyle boğulmuş, öyle silikleşmiş ki! Filmi tek izlenebilir kılan unsur, birbirinden güzel İstanbul manzaraları. Orada kamera kullanımına diyecek yok! Ama onun dışında her şey bu kadar mı acemi, sallapati, doğallıktan uzak olur? Güzelim Meryem Uzerli’yi bile sanki kasten çirkin resmetmişler... O ucuz, o olduğundan tombul gösteren kıyafetler de neyin nesi?

Onur Ünlü’yü yaratıcı ve ilginç bir yönetmen olarak bilirdim. “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi”ni çok sevmiş, yapımcılığını yaptığı Acı Aşk’ı farklı bulmuştum ama sanki burada “Cingöz Recai” ismi onu boğmuş, kasılmış kalmış... Bir film nasıl bu kadar kötü çekilebilir Onur Ünlü?

Bu filmi göklere çıkaranlara, ana sponsor olan Kanal D’ye soruyorum: Filmi izledikten sonra, “İyi ki arkasında durmuşum” diye düşünen var mı? Bir Allah’ın kulu çıkıp da “İnsanları yanılttık, kusura bakmayın”diyecek mi? Eminin bu film Peyami Safa’yı mezarında defalarca ters döndürmüştür...

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar