GÜNDEM

Nagehan Alçı: Batı medyası sadece Hamas füzelerini görüyor!

İsrail, Filistin'de büyük katliamlar yapmaya devam ederken batı medyası sadece Hamas'ı sorumlu tutarak zulme sessiz kalmayı tercih ediyor. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Hamas'ın roketlerinden önce İsrail'in kanunsuz yerleşim planı ve saldırılarına bakılması gerektiğini yazdı.

Nagehan Alçı: Batı medyası sadece Hamas füzelerini görüyor!

Filistin'de İsrail zulmü devam ediyor. Fakat batı, siyasetçisiyle medyasıyla üç maymunu oynamaya devam ediyor. 

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, İsrail'in yaptığı katliamların batı tarafından görüşmediğini yazdı.  

Bölgedeki gerginliğin çatışmanın nedenleri olarak İsrail yerleşimleri ve Ramazan ayında Müslümanlara yapılan saldırılar olduğunu fakat Hamas füzelerinin de sonuç almadığı gibi bilekis Filistinlilere zarar verdiğini ekledi. 

Alçı'ya göre batı medyası İsrail'in yaptıklarını görmezden geliyor fakat gerginliğin tek nedeni olarak Hamas'ı gösteriyor. 

İşte Alçı'nın yazısı: 

Filistinli Müslümanlar tüm dünyanın gözünün önünde bir kez daha ateş altında.

İsrail -üstelik ramazan bayramının arefesinde- Müslümanları Mescid-i Aksa’da, Gazze'de çoluk çocuk demeden vuruyor.

Buna vicdan dayanmaz.

Ama maalesef konu Filistin olunca Batı’nın vicdanı hep kör.

Ne kayda değer bir ses çıkıyor ne de şiddeti önlemek için yaprak kımıldıyor…

Peki bu şiddet sarmalına nasıl gelindi? Fitilin ateşlenmesini ne tetikledi?

Sebeplerin başında işgal altındaki Doğu Kudüs’te yıllardır yaşadıkları evlerini terk etmek istemeyen Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasındaki gerginlik geliyor.

İsrail Yüksek Mahkemesi 10 Mayıs'ta bir karar vereceğini açıklamıştı. Bu çok ciddi bir tansiyon yükselmesine sebep oldu. Zira mahkemenin Yahudi yerleşimcilerin taleplerini haklı bulacağı ve Filistinlilerin aleyhine karar çıkaracağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Artan gerginlik nedeniyle karar ertelendi ancak haftalardır o bölgede protesto ve gösteriler sürüyor. Yahudi yerleşimciler yüzyıl öncesinden tapu belgelerine dayanarak Filistinlileri evlerinden çıkarmaya çalışıyorlar.

Yoğun olarak Filistinlilerin yaşadığı Şeyh Cerrah Mahalle’sinde çok korkutucu bir gerginlik var. Bu gerginlik mevcut saldırılarla birlikte çok daha geniş bir coğrafyaya sıçrayabilir.

İkinci sebep ramazanda İsrail polisinin Filistinlilerin toplu iftarlarına gösterdiği sert müdahaleler. İftarları engellemek için Şam Kapısına bariyerler yerleştirdiler, ibadetleri engellemeye çalıştılar ve bunun üzerine çatışmalar başladı.


İşte bu gerginliklerin üzerine Hamas Batı Kudüs ve İsrail’in güneyine roket saldırıları düzenledi.

Saldırıları gerekçe gösteren İsrail yönetimi acımasızca öldürüyor. Bu yazıyı yazdığım saatlerde Gazze aralıksız ateş altındaydı ve ölü sayısı 35'e yükselmişti. Daha önce pek çok kez yaptığı gibi çocukları ve sivilleri vuruyorlar.

Çok büyük bir vahşet bu.

Ancak açın Batı medyasına bakın, sanki bu vahşetin tek nedeni Hamas’ın füzeleri gibi bir tablo çiziyorlar.

Halbuki o roket saldırıları olmasa İsrail’in Filistinlilerin evlerini elinden alacak mahkeme kararının adaletsizliği ve Müslümanların ibadet hakkına yapılan müdahaleler ile ilgili söyleyecek sözleri olamaz. Nitekim İsrail de iki konuda mecburen geri adım atmıştı.

Yazının devamı için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar