GÜNDEM

Nagehan Alçı Ali Erbaş'ın açıklamalarının esas nedenini yazdı!

Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugünkü yazısında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 'laiklik' açıklamalarının esas nedenine değindi. Alçı, "Bana göre Ali Erbaş’ın söyleminin radikalleşmesi ve genel olarak kimi İslamcı kesimlerin sertleşmesi bu sekülerleşme gerçeğini inkar etme ve de inkar etmek istedikleri bu hakikate karşı aşırı tepki vermekten kaynaklanıyor" dedi.

Nagehan Alçı Ali Erbaş'ın açıklamalarının esas nedenini yazdı!

Adli yılı duayla açan Diyanet İşleri Başkanı, eleştirilere "İnanç; adalete, yargıya yansımasın istiyorlar, ortalığı ayağa kaldırıyorlar" yanıtı verdi. Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugünkü yazısında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 'laiklik' açıklamalarının esas nedenine değindi. Alçı, "Bana göre Ali Erbaş’ın söyleminin radikalleşmesi ve genel olarak kimi İslamcı kesimlerin sertleşmesi bu sekülerleşme gerçeğini inkar etme ve de inkar etmek istedikleri bu hakikate karşı aşırı tepki vermekten kaynaklanıyor" dedi.

İşte o yazı:

Ali Erbaş’ın tüm Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en keskin açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanı olduğunu düşünüyorum.

Bundan önceki hiçbir Diyanet İşleri Başkanı bu kadar tartışmalı açıklamalar yapmamıştı. Ali Erbaş bu konuda bir istisna teşkil ediyor.

Ben dindar yurttaşlarımızın özgürlükleri konusunda diğer yurttaşlarımızla da ilgili olduğu gibi hep hassas bir yazar oldum.

Türkiye’de başörtülü kadınların vali olabilmesi, milletvekili ve bakan olabilmesi, büyükelçi olabilmesi için çok mücadele ettim.

Bu sebeple içinden çıktığım seküler kesimden de çok tepki gördüm ve hala da görüyorum.

Ordu içinde başörtülü bir subay olmasının asla laiklik prensibine aykırı olmayacağını ısrarla savunmuş bir yazarım.

Bilakis kamu sektöründe başörtüsü özgürlüğünü laiklik prensibinin gereği olarak görüyorum...

Fakat özellikle son döneme baktığımızda maalesef Ali Erbaş kapsayıcı ve kuşatıcı bir Diyanet İşleri Başkanlığı yapmıyor. Bunu da tespit ediyorum.

Üzülerek ifade etmeliyim ki Ali Erbaş görevini kutuplaştırıcı ve ayrımlaştırıcı bir dille ifa ediyor. Sayın Erbaş’ın bu noktada bir özeleştiri yapması gerekiyor.


Peki Erbaş neden 2021 Türkiye’sinde bu sert ve keskin açıklamaları yapıyor?

Bence burada psikolojik bir analiz yapmak gerekir.

Tüm veriler ortada. Türkiye toplumu hızla sekülerleşiyor.

AK Parti döneminin toplumu daha İslamileştireceğini ve “şeriat rejimi”ne gideceğimiz paranoyasını hep söyleyen laikçi kesim de bu noktada apaçık yanıldı.

Türkiye hiç olmadığı kadar sekülerleşmiş bir toplum oldu AK Parti döneminde.

Bu 19 senede daha da sanayileştik, aşırı kentleşerek yüzde 90’ı metropollerde yaşayan bir toplum olduk.

Sekülerleşme ve diğer bir deyimle dinden uzaklaşma 2020’lerin sosyolojik realitesi.

Bana göre Ali Erbaş’ın söyleminin radikalleşmesi ve genel olarak kimi İslamcı kesimlerin sertleşmesi bu sekülerleşme gerçeğini inkar etme ve de inkar etmek istedikleri bu hakikate karşı aşırı tepki vermekten kaynaklanıyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yorumlar