MEDYA KÖŞESİ

Nagehan Alçı açıkladı: Ahmet Altan’ın kitabı neden basılmıyor?

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Ahmet Altan'ın cezaevinden yazdığı kitabının neden basılmadığını açıkladı.

Nagehan Alçı açıkladı: Ahmet Altan’ın kitabı neden basılmıyor?

Nagehan Alçı bugünkü yazısında, Ahmet Altan'ın diğer dillerde basılan ama Türkçe'de basılmayan kitabından bahsederken kitabın neden Türkçe basılmadığını açıkladı. 

Alfa-Everest Yayınları’nın sahibi Faruk Bayrak'ın Nagehan Alçı'ya yaptığı açıklamaya göre, kitabın Türkçe basılmamasının nedeni Ahmet Altan'ın böyle istemesi. 

Nagehan Alçı aynı zamanda yazısında Ahmet Altan'ın edebi yeteneğinden de övgülerle bahsetti. 

İŞTE NAGEHAN ALÇI'NIN YAZISINDAN İLGİLİ BÖLÜM:

Cumartesi günkü yazım üzerine Alfa-Everest Yayınları’nın sahibi Faruk Bayrak aradı. Ahmet Altan’ın cezaevinde yazdığı kitabının Türkçe basılmamasının kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

Türkçe dışında dillerde yayınlanması yazarın talebiymiş. Bayrak, Alfa-Everest olarak kapılarının her zaman Ahmet Altan’ın kitaplarına açık olduğunu ifade etti. Her koşulda Altan’ın kitaplarını basmak istediklerinin de altını çizdi Faruk Bey.

Ahmet Altan gibi kelimeleri mükemmel kullanan bir edebiyatçının eserlerinin anadilinde basılmaması Türk edebiyatı için büyük bir kayıp. Siyasi görüşlerini beğensin ya da karşı çıksın, hemen herkes, Altan’ın edebi yeteneği konusunda mutabıktır bu ülkede.

Kemalizmin Türkiye’deki en meşhur ve en keskin muhalifi olan Altan’a 1999 yılında tamamı Kemalist olan bir jüri, Yunus Nadi Roman Ödülü’nü vermişti. Bana göre de bir başyapıt olan "Kılıç Yarası Gibi" romanı için verilmişti bu ödül. Hatta o zaman da ödülün Altan’a verilmesi çok tartışılmıştı. İdeolojiyi edebiyatın üstünde tutan kimi fanatikler itiraz etse de entelektüel sağduyu hakim olmuş ve Altan’ın bu edebiyat ödülünü hak ettiği ifade edilmişti.

Yeni kitabının anadilinde basılması için Faruk Bayrak’ın bir kez daha teklif götürmesinin ve ısrar etmesinin çok doğru olacağını düşünüyorum. 2019 hem Ahmet Altan’ın tahliye olup sevdikleriyle kucaklaştığı hem de ne zamandır beklenti içinde olan okurlarının Altan’ın yeni kitabına kavuştuğu yıl olsun.

Yorumlar