KULİS

Mustafa Balbay gazetesinden atıldı mı?

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet Vakfı ile ilişkisi kesildi.

Mustafa Balbay gazetesinden atıldı mı?

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın Cumhuriyet Vakfı ile ilişkisi kesildi. Cumhuriyet önce Balbay'ın gazete ile ilişkisinin CHP'de yönetici olması nedeniyle kesildiğini duyurdu ardından da açıklamaya "yöneticilik" ibaresi eklendi. Mustafa Balbay ise karara tepki göstererek, yapılan açıklamayı tasfiye olarak nitelendirdi.

Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde Ankara Temsilciliği ve köşe yazarlığı yapan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet Vakfı'ndan atıldı.

Cumhuriyet gazetesinin isim ve imtiyaz hakkına sahip olan Cumhuriyet Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Balbay'ın CHP'de yönetici olması nedeniyle, ilke ve prensipler gereği, yapılan seçimle görev süresinin dolduğu belirtilerek "gazeteden ilişiği kesilmiştir" ifadesi kullanıldı.

O AÇIKLAMA DEĞİŞTİRİLDİ

Gazetenin bu açıklamasının hemen ardından Cumhuriyet Vakfı'ndan yapılan ikinci açıklamada bu kez "gazeteden ilişiği kesilmiştir" ibaresinin yerine "gazeteden yöneticilik" ibaresi eklendi.

İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, yaşananları teknik bir hata olarak nitelendirirken Vakıf, yeni bir açıklamayla tartışmaya açıklık getirdi.

Açıklamada, gazeteden ilişiği kesilmiştir ifadesinin eksik olduğu, yanlış anlamalara neden olan bu ibarenin "gazeteden yöneticilik ilişkisi kesilmek zorunda kalmıştır" şeklinde düzeltildiği duyuruldu.

cumhuriyet-aciklama.jpg

BALBAY'DAN KARARA TASFİYE YORUMU


Cumhuriyet'ten ardarda yapılan açıklamalar ise CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tepkisine neden oldu. "Gazete maddi ve tiraj sorunu yaşarken öncelik Mustafa Balbay'ın tasfiyesi olmamalıydı" diye konuşan Balbay, önceliğinin Cumhuriyet gazetesinin güçlenmesi olduğunu söyledi. İşte Balbay'ın o açıklaması;

"7 Ekim Çarşamba günü Vakıf toplantısına katıldım. Ve İstanbul'daki arkadaşların oylarıyla tasfiye edildiğimi gördüm. Onların yüzüne aynen şöyle söyledim: "AKP faşizmi varken, Cumhuriyet gazetesi maddi ve tiraj açısından zorluklarla mücadele ederken, öncelik Mustafa Balbay'ın tasfiyesi olmamalıydı." Benim önceliğim, Cumhuriyet gazetesinin tekrar güçlenmesi. Daha o toplantıya gitmeden önce de, gazeteyle ilgili rica edilen bir görevi yerine getirdim. Cumhuriyet'te yönetimi devralan arkadaşlar, 65 bin tirajı hedeflemişlerdi. Heyecanla bu başarıyı bekliyorum."