GÜNDEM

Murat Yetkin, ABD ile devam eden krizi hatırlattı!

ABD ile son zamanlarda aşıldığı izlenimi veren krizlerin devam ettiğini belirten Murat Yetkin, Halkbank davasını işaret etti.

Murat Yetkin, ABD ile devam eden krizi hatırlattı!

ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sürecinin sonunda uzun bir süre krizin aşıldığı izlenimi verildi. Fakat Halkbank davası, krizin sürdüğünü gösteriyor. Bu tezin sahibi Murat Yetkin, son yaşanan gelişmeleri aktardı ve Türk dış politikasındaki son durumu analiz etti.

Yetkin, yazısında ABD ile krizin devam ettiğini ve Rusya ile olan anlaşmaların da özellikle İdlib'de ihlal edildiğini belirtti.

İşte Murat Yetkin'in yazısı:

Uluslararası ajanslar ABD’de görülen Halkbank davasında savcıların, bundan böyle Halkbank avukatlarının duruşmalara katılmayacağı her gün için 1 milyon dolar ceza kesilmesini talep ettiklerini 21 Ocak’ta duyurdular.
Aynı gün ABD Başkanı Donald Trump, Davos Dünya ekonomik Forumunda, ABD’nin “açık arayla evrenin en büyük gücü” olduğunu iddia ediyordu; dünyanın değil, kibrinin boyutlarını anlatabilmek adına dikkatinizi çekmek isterim, “evrenin”. Yine de Trump’ın yasal yetkileri, S-400/F-35 yaptırımlarının aksine, Türkiye’ye ağır mali sonuçları olabilecek Halkbank davası, S-400 ve F-35 yaptırımlarının aksine ABD Başkanının yasal olarak müdahale edemeyeceği bir alandı. Yine aynı gün Rus savaş uçaklarının, İdlib’teki hava akınlarında 26 kişiyi öldürdüğü de ajanlara yansıdı. Üstelik Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 8 Ocak’ta Libya’da ateşkes çağrısı yapmasından bir gün sonra, İdlib’te de ateşkes ilan edilmiş olmasına rağmen.
Doğu Akdeniz ve Libya’daki dış politika başarı hikâyelerine fazla kaptırıp ABD ile krizi, Rusya ile –enerji ve silah ticareti dışında- her konuda var olan sorunları böylece hatırladık.

Yazının devamı için tıklayın...

Yorumlar