MEDYA KÖŞESİ

Murat Bardakçı: Atatürk bayram tebriklerine cevap vermezdi! Niye diye sormayın!

Habertürk yazarı tarihçi Murat Bardakçı bayramda da ortaya bir polemik konusu atmayı başardı. Bardakçı, Atatürk'ün bayram tebriklerini kabul etmeme kararı aldığını yazdı.

Murat Bardakçı: Atatürk bayram tebriklerine cevap vermezdi! Niye diye sormayın!

HaberTürk yazarı Murat Bardakçı, bayramda çok tartışılacak bir yazıya imza attı. 

Meğer Atatürk bayramlarda gelen tebrikleri kabul etmeme kararı almış. Bununla ilgili bir belge de var üstelik. Murat Bardakçı, bu açıklamayı yapıp, belgeyi paylaşıyor ama nedenini açıklamıyor. 

Çünkü nedeniyle ilgili net bir bilgi yokmuş. 

Bize de "niye acaba?" diye bayramda kara kara düşünmek kalıyor. 

Murat Bardakçı'nın yazısında Türkiye'nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün dinî bayramlar ile alâkalı düşünceleri ile kendisine gönderilen bayram tebrikleri hakkındaki kararını bildiren 19 Şubat 1931 tarihli bir arşiv belgesini yayınlarken , Atatürk'ün uzun seneler Özel Kalem Müdürlüğü'nü yapan Hasan Rıza Bey'in Konya'dan Ankara'ya, Cumhurbaşkanlığı'ndaki ofisine gönderdiği telgrafı da yayınlıyor. 

Telgrafta:  "Reisicumhur Hazretleri dinî bayramlara fazla bir mevki vermemek için vâkî olan tebrikata cevap vermemeyi tercih buyurmuşlardır. Kemâl-i t'âzimle arzederim"ifadeleri bulunuyor. Bardakçı, günümüz Türkçesi ile mesajda "Cumhurbaşkanı Hazretleri dini bayramlara fazla bir yer vermemeyi arzu ettiklerinden gönderilen tebriklere cevap vermeyeceklerdir; üstün saygılarla arzederim" dendiğini açıkladı.

Murat Bardakçı, yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

"O senelerde henüz "Atatürk" soyadını almamış olan Reisicumhur Mustafa Kemal Paşa'nın böyle bir karar vermiş olmasının sebebini bugün artık bilmiyoruz ve bu konuda sadece farklı tahminlerde bulunabiliyoruz:

"Çankaya'daki maiyetine her bayramda önceden bizzat hazırladığı listelere göre bahşişler dağıttığı yine arşiv belgelerinden açıkça görülen Paşa bayramlarda gelen binlerce, hattâ onbinlerce tebrik mesajını ayrı ayrı cevaplandırmanın Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi'ne büyük bir yük olduğunu düşünmüş olabilir yahut telgrafta geçen "dinî bayramlara bir mevkî vermemek" ibaresi "dinî bayramların toplum hayatındaki konumlarının güçlenmesini engellemek" şeklinde yorumlandığı takdirde, kararın "o senelerde ardarda yapılan inkılâplar doğrultusunda alınmış olduğu" neticesine varılabilir…

"Bugün, bu ihtimallerden hangisinin doğru olduğunu bilenlerin artık hiçbiri hayatta değil, hepsi uzun seneler önce başka âleme göçtüler…"

Yorumlar