GÜNDEM

Muharrem Sarıkaya: Aşı gelişi neden durdu?

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, Mart ayında 50 milyon doz aşının tamamının Türkiye'ye giriş yapmış olması gerektiğini, hatta hedef gelen her uçağa 2 milyon doz aşı konacağının açıklanmış olmasına rağmen aşıların gelişinin neden durduğunu merak ettiğini ifade eden bir yazı kaleme aldı.

Muharrem Sarıkaya: Aşı gelişi neden durdu?

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde 'aşı gelişi neden durdu?' başlıklı bir yazı kalem aldı. Sarıkya, ''Sadece ben değil, konu ile ilgili tıp ve halk sağlığı alanındaki bilim insanlarının neredeyse tamamı aynı sorunun yanıtını arıyor. Aşı için hükümet onayı zorunluluğu yapılan anlaşma ve sözleşmeyle de kalktığı için fabrikadan çıktığı andan itibaren akışı gerçekleşecekti.Bu konuda hiçbir açık bırakılmadığı, oluşabilecek tüm olumsuzlukların da önüne geçildiği Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin isimleri tarafından da söylendi. Madem bunlar yapıldı, o zaman neden gelmiyor?Atasözündeki gibi, “un, yağ, şeker var, pişirecek kap ocak var; helva niye yok?” diyerek, Türkiye'ye gelen aşıların neden sekteye uğradı konusunda merak edilen soruyu yöneltti. 

İşte o yazı... 

BİR haftadır aynı sorunun yanıtını arıyorum.

Sadece ben değil, konu ile ilgili tıp ve halk sağlığı alanındaki bilim insanlarının neredeyse tamamı aynı sorunun yanıtını arıyor.

Buna neden de Sağlık Bakanı’nın da Bilim Kurulu sonrasında yaptığı açıklama ile kamuoyu önünde açıkladığı durum.

Buna göre Mart ayında 50 milyon dozun tamamı gelmiş olacak, Nisan ayında da ikinci 50 milyonun önemli bir bölümü giriş yapacaktı.

Bunu ekranlarımızda yer alan programlarımızda bilim insanları da açıktan dile getirdi.

Yapılan bu açıklamanın perde arkası verileriyle birlikte anlamı şöyleydi.

İkinci 50 milyon doz anlaşması yapılırken, ilk paket anlaşması yapılırken ortaya çıkan boşluklar yeni bir anlaşmaya bağlandı.

Daha önce Çin hükümetinden alınması gereken tüm onay süreçlerdi ortadan kaldırıldı.

Aşı için hükümet onayı zorunluluğu yapılan anlaşma ve sözleşmeyle de kalktığı için fabrikadan çıktığı andan itibaren akışı gerçekleşecekti.

Hatta hedef gelen her uçağa 2 milyon doz koymaktı.

Yazının tamamı için tıklayın... 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar