GÜNDEM

Muharrem İnce'nin konuşmasındaki mesaj: Beni aday yapın

T24 yazarı Fikret Bila, Muharrem İnce'nin dün yaptığı basın açıklamasının anlamının Akşener ve Kılıçdaroğlu'na "Beni aday yapın" mesajı vermek olduğunu yazdı.

Muharrem İnce'nin konuşmasındaki mesaj: Beni aday yapın

T24 yazarı Fikret Bila, Muharrem İnce'nin "1000 günde Memleket" hareketini açıkladığı basın tolantısındaki konuşmasında CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'e, "beni aday yapın" mesajı verdiğini; Abdullah Gül'ü aday yapmaları takdirde karşıların rakip olarak çıkacağını ima ettiğini söyledi:

Adını vermeden "Abdullah Gül'ü aday yapacaksanız, karşısındaki aday ben olurum" dedi. CHP'de Abdullah Gül'ün aday yapılacağı konusunda henüz bir işaret yok. CHP böyle bir tercih kullanırsa İnce'nin CHP tabanından teveccüh görmesi yüksek bir olasılıktır.

TEKRAR ADAY YAPILMAK ZORUNDA DEĞİL

2018 koşullarında Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi, bir sonraki seçimde de aday gösterilmesi gibi bir zorunluluk da doğurmaz. İki yıl içinde siyasi koşullar çok değişti.

İNCE'NİN BÖYLE BİR HAKKI YOK

CHP'nin öncülüğündeki Millet İttifakı 2019 yere seçimlerinde çok başarılı bir sonuç aldı. 11 büyükşehrin belediye başkanlıklarını kazandı. Yerel seçim süreci CHP'de yeni siyasi aktörlerin ortaya çıkmasını da sağladı. 2018'de Cumhurbaşkanlığı seçimini 20 puan farkla Tayyip Erdoğan'a kaybetmiş olan İnce'nin aldığı yüzde 31 oy nedeniyle yeniden aday gösterilmeyi kendine hak görmesi siyasi gerçeklerle örtüşmüyor.

İNCE ANCAK "KÜSKÜNLER" HAREKETİ BAŞLATABİLİR

Bu nedenle başlattığı hareket CHP Genel Merkezi'ne "beni aday gösterin" dayatması niteliğindedir.

İnce'nin "cumhurbaşkanlığı adaylığı"na endeksli olan bu hareket, CHP açısından bir "küskünler hareketi" olabilir ama bütün "memleketi" kapsayacak yeni bir siyasi hareket olma şansı bugünkü siyasi koşullarda düşüktür.

Yorumlar