DİZİ DÜNYASI

Milliyet yazarı duyurdu: Dizi yıldızları artık daha az para kazanacak!

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü köşesinde, dizi oyuncularının aldığı ücretlere değindi.

Milliyet yazarı duyurdu: Dizi yıldızları artık daha az para kazanacak!

Milliyet yazarları Ali Eyüboğlu, köşe yazısında dizi yıldızlarının ücretlerinde yüzde 30 indirim yapıldığını yazdı.

Eyüboğlu yazısında, son dönemde milyonluk dizilerin tek kazananı ünlü oyuncular olduğunu, kanallar yapımlarını yurt dışına satamadıkları için zarar ettiğini açıkladı. Ancak Kanal D ve Star TV'nin bu gidişe ‘Dur’ deyince, sektörde de işlerin değiştini yazdı.

İşte Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından o bölüm:

'Erkenci Kuş' dizisinin Etiler Develi’deki yemeğindeyiz. Masada Star TV yöneticileri; Çağatay Önal, Ayşe Durmaz, Arzu Haksun Güvenilir, yapımcı Faruk Turgut ve birçok ünlü oyuncunun menajeri var. Sohbette konu, dizi maliyetlerine geldi. Daha önce defalarca yazdığım gibi, Türkiye’de milyonluk diziler dönemi bitti. Kanalların çoğu, dizi kaşelerini 1 milyonun altına indirdi. Toplam maliyeti 800-900 milyon TL olan bir eserden, tüm oyuncu kadrosuna ödenmesi gereken para 250-300 milyon TL’ye kadar geriledi. Aklın yolu bir çünkü...
Yapımcılığın kitabını yazan  Hollywood’da bu konudaki altın kural belli: ‘Hiçbir işin cast maliyeti, toplam bütçenin yüzde 30’unu geçmemeli.’

Oysa, son yıllarda bizde dizi bütçelerinin yüzde 25-30’u sadece başrol oyuncusuna
ödeniyordu. Milyonluk dizilerden tek kazançlı çıkan oyunculardı. Kanallar ve yapımcılar, dizilerini yurt dışına satamadığında zarar eder hale gelmişti. Kanal D ve Star TV, bu gidişe ‘Dur’ deyince, sektörde de işler değişti.

Birçok dizi starının menajeri, son noktayı özetledi:

“Aynı geminin içindeyiz. O yüzden geldiğimiz noktada yapımcılarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, ‘Oyuncu fiyatlarında yüzde 25-30 indirime hazırız’ dedik. Her şey gibi, yüksek kaşeli dönem bitti.”

Yorumlar