GÜNDEM

Meral Akşener İstanbul Sözleşmesi'ne göre suç işledi Hilal Kaplan'ın yazısı olay oldu

Sabah yazarı Hilal Kaplan, İstanbul Sözleşmesi'ni savunan İYİ Parti Genel Meral Akşener'in, 2 yıl önce attığı tweette İstanbul Sözleşmesine göre suç işlediğini yazdı.

Meral Akşener İstanbul Sözleşmesi'ne göre suç işledi Hilal Kaplan'ın yazısı olay oldu

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in desteklediği sözleşmenin maddelerini bilmediğini iddia etti.Akşener'in iki yıl önce attığı tweeti paylaşan Kaplan, ayrıca sözleşmenin eleştiri alan bazı bölümlerini, "Akşener İstanbul Sözleşmesi'ne göre suç işlemiştir" başlıklı yazısında aktardı:

İşte o yazı... 

Akşener ve daha pek çok siyasimiz, İstanbul Sözleşmesi hakkında o kadar bilgisiz ki onların peşinden sürüklenen kitlenin tepkiselliğine kızmak elden gelmiyor.
Mesela Akşener, iki yıl önce şöyle bir tweet atıp demiş ki: "Namusuma laf eden olmadı. Edilse idi gereğini yapmak eşime ve ağabeyime düşerdi. (Oğlum küçüktü) Bizim aile töresi böyle işler muhteremler."
Aynı Akşener'in cansiperane savunduğu sözleşmenin 12. maddesi ne diyor:
"Taraflar kültür, töre, din, gelenek veya sözde 'namus' gibi kavramların bu sözleşme kapsamındaki herhangi bir şiddet eylemine gerekçe olarak kullanılmamasını temin edeceklerdir."
Akşener, hem töre vurgusu yapmış hem de sözleşmede "sözde" diyerek geçen ve anlamını küçültmek için tırnak içine alınan namus kavramına vurguyla cinayetin meşrulaştırıcısı olmuş. Cinayeti herhangi bir şekilde meşrulaştırması da ayrı sorun elbette.
Ama hep böyle değiller mi? İşlerine gelince milliyetçilik, töre, namus; gelmeyince NATO, İstanbul Sözleşmesi, Minsk Üçlüsü...

Yazının tamamı için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar