GÜNDEM

Mehmet Barlas: Meğer insanlık global bir krize karşı çok hazırlıksızmış

Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas, bugünkü köşesinde koronavirüs sürecinin insanlığın bu tarz krizlere hazırlıksız olduğunu gösterdiğini belirterek; Avrupa Birliği’nin bile isteklere cevap verme noktasında eksik kaldığını ifade etti. Barlas, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni dile getirdiği köşesinde geçmişte yaşanan felaketleri hatırlatırken; sistemin faydalarının görüldüğünü de köşesine ekledi.

Mehmet Barlas: Meğer insanlık global bir krize karşı çok hazırlıksızmış

Koronavirüs Salgını dünyayı etkilemeye devam ediyor. Güçlü olduğuna inanılan ülkelerin çoğu bu süreçte sınıfta kaldı. 

Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas da bugün kaleme aldığı köşesinde koronavirüs salgınının çok dramatik global bir gerçeği ortaya çıkardığını ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü “Yaşanılan dünya savaşlarına rağmen, insanlık dünyayı tozpembe görmeye şartlanmış... Şimdi işleyen kurumların yerine nelerin geçeceği hala bilinmiyor. Kıtanın kaderini değiştirdiğine inanılan Avrupa Birliği bile yetersizlikler arasında inişe geçmiş durumda.”

Barlas, koronavirüs salgınına Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde değil de Parlementer Sistem'de yakalanma durumunda yaşanacak sıkıntılara değindiği yazısında, geçmişten hatırlatmalar yaparak sözlerine şu satırları ekledi “1999 depremi gibi büyük bir felaket karşısındaki çaresizliklerimizi hatırlıyor musunuz? Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın merkezinde bulunduğu ve her çeşit sorumluluklar içerdiği Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Türkiye için koronavirüs salgınının bir felakete dönüşmesini engelledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin iki yıllık icraat bilançosunu açıklarken, bu gerçeği hepimiz herhalde hissetmişizdir.”

Korona süreci ile birlikte dünyanın kriz içinde olduğunu hatırlatan Barlas, "Ancak dünya Türkiye'den ibaret değil. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Asya'nın, Afrika'nın ülkeleri ekonomik krizlerin pençesinde kıvranıyor. Çoğu ülkelerin krizler için sakladıkları fonlar tükenmiş durumda. Bazı Afrika ülkeleri için açlık en aktüel sorun halinde. Amerika Birleşik Devletleri ise, neredeyse bir iç savaşın eşiğine geldi." şeklinde konuştu.

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar