KULİS

'Medya ile ilişkimi kestim' dedi muhafazakar medyayı topa tuttu

Mehmet Ali Önel "Medya ile ilişkimi kestim. Kişisel beklentim talebim yok" dedi muhafazakar medyayı topa tuttu.

'Medya ile ilişkimi kestim' dedi muhafazakar medyayı topa tuttu
GAZETECİLER.COM -

Deşifre programı yapımcısı Mehmet Ali Önel "Medya ile ilişkimi kestim. Kişisel beklentim talebim yok. Ama bu mantıkla milli medya inşa edilemez. Bu kadarcık eleştiri ile yetinelim." yazan bir tweet attı.

Eleştirilerine "Bir saptama yapalım. Sn RTE'nin ve hükümetin Suriye duyarlılığı, milli muhafazakar medyada yok malesef. Meselenin önemini anlayamıyor medya..." diyerek başlayan Önel ardından şöyle devam etti:

Milli muhafazakar medya gündem oluşturmakta zorlanıyor. Öteki medyanın kuyruğuna takılıp gidiyor arkadaşlar. Oysa çok bakimdan avantajlılar

Milli muhafazakar medya zaman zaman habercilik çıtasını çok düşürüyor. Oysa habercilik sadece ciddi ve duyarlı habercilik yapılması yeterli

Bizim medya mahallesindeki bu sorunlarla mücadele ettim. Ama işe yaramadi. Şahsiyetli özgüvenli gazetecilik değil, yaranmacılık ön planda.

Kartel medyasını adam yerine koyup eleştirmiyorum bile. Onların amacı belli. Sermayenin arkasındaki güç malum.

Siyonist destekli medya istediği konuda hemen gündem oluşturabilirken, milli muhafazakar medyada neden gündem oluşturamıyor? Düşünmek lazım.


MEHMET ALİ ÖNEL KİMDİR?

Televizyon sunucusu, haberci. Mehmet Ali Önel, Artvin Yusufeli’nde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra aynı okulda lisans üstü eğitim aldı ve bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı.
 
 Mehmet Ali Önel, 1990 yılında TRT’de yayınlanan ve yapımcılığını Uğur Dündar’ın üstlendiği “Hodri Meydan” adlı programında asistan olarak çalışarak televizyonculuğa başladı.

1992 yılında “Arena” programının çekirdek kadrosunda yer aldı. 1995 yılında “Arena” programı Kanal D’ye transfer olduğunda Yapım Koordinatörlüğü ile görevlendirildi. Bu görevde 5 yıl kaldı. 2000 yılı yaz aylarında ARENA programından ayrıldı. Ve “Haber Özel” adında yepyeni bir haber programını yayın hayatına soktu.
 
Mehmet Ali Önel, 2001 yılında Kanal 7'de “Deşifre” adlı haber programını hazırlayıp sunmaya başladı. 2002 yılında ekibiyle birlikte Star Tv’ye transfer oldu ve 2009 yılında da Atv'ye geçti. 2011 yılında a Haber'e geçti.
 
1997 yılında New York Televizyon Festivali Yılın En Başarılı Televizyon Gazeteciliği Yarışması’na katıldı ve dünya çapındaki 2000 yapım arasında ilk beş finalist arasına girme başarısı elde etti.
 
Mehmet Ali Önel evli ve üç çocuğu vardır. Ödüleri :
1997 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti- yılın gazetecisi
1998 - İ.Ü İletişim Fakültesi öğrencilerinin oylarıyla yılın iletişimcisi seçildi.
1999 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti- yılın gazetecisi
2005 - Magazin Gazetecileri Derneği 13. Altın Objektif ödülü
2005 - Milliyet Gazetesinin Abdi İpekçi adına düzenlediği yılın gazetecilik ödülü
2005 - Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek ödülü