Markar Eseyan kazandı...
Bir iktidar partisi milletvekili ve yazarından özlenen ve beklenen yazısı nedeniyle Markar Eseyan kazandı...
![Markar Eseyan kazandı...](https://i.gazeteciler.com/2/827/517/assets/web/images/default.png)
Markar Eseyan bugünkü Akşam’da “Kutuplaşmaya yatırımın sonu...” başlığı altında yayımlanan yazısında,(Bazı eksikliklerine rağmen.) çok haklı bir konuya işaret ediyor.
*
Yazısının bir yerinde şöyle diyor Eseyan:
“Milletin sonucu yüzde 50+1 ile tayin edeceği bir hükümet sistemine sahip olduk. Artık herkesin millet iradesine saygı duyması ve bu iradenin onayını almak için millete gitmesi yeterli olacak.”
*
2019’da uygulamaya konulacak yeni bir tür “Başkanlık Modeli” için yaptığı şu tespiti keşke bütün muhalefet partileri ve muhalif gazeteciler de benimsese keşke…
*
Bu cümle de Eseyan’ın mezkûr yazısından:
“Tahmin edilenin aksine, zayıf bir rakip, iktidar partisini de yorar. Kaliteli bir rekabetten de ülke kazanır.”
*
Bütün demokrat partiler bu gerçeği kabul etseler de ne yazık ki CHP kabul etmiyor…
İktidarın halefi olmak gibi bir istek ve çaba yok CHP’de…
*
Bu arada hatırlatmazsam olmaz…
Markar Eseyan’ın; referandum sonucu üzerinde hâlâ meşruiyet krizi yaratmaya çalışanların “yapıcı değil, yıkıcı; uzlaşmacı değil, kutuplaştırıcı” olduğunu savunması ne kadar doğruysa…
*
Kendi partisinden bile tepki göreceğini bildiği halde referandum sonuçlarının tartışılmaması gerektiğini cesaretle açıklayan Baykal’a bir kısacık teşekkür etmemesi de o kadar yanlış…
*
Oysa…
Baykal’ın hukuka ve seçimlere olan saygısını gösteren o açıklamasına teşekkür, Eseyan’ın yazısını daha da değerli kılardı…
*
Daha fazla uzatmadan diyorum ki:
Bir iktidar partisi milletvekili ve yazarından özlenen ve beklenen yazısını:
“Hangi kesimden olursak olalım, tek ülkemiz, tek vatanımız Türkiye. Onu yüceltmek herkesin görevi. Asgari müşterekler yeniden tesis edilmeli ve normalleşme sağlanarak yola koyulmalı” diye bağlayan Markar Eseyan kazandı…