GÜNCEL

Mahmut Övür: Küreselci CHP ve Millet İttifakı

Sabah Gazetesi Mahmut Övür, "Küreselci CHP ve Millet İttifakı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İlgili köşe yazısını gazeteciler.com üzerinden okuyabilir ve dinleyebilirsiniz.

İşte Mahmut Övür'ün yazısı:

Artık dünyada da Türkiye'de de siyaset, "küreselci-millici" ekseninde şekilleniyor. Siyasi ve ekonomik çatışmalar da bölgesel savaşlar da bu iki siyasi hat arasında yaşanıyor.

Bu ayrışma, ABD'den Rusya'ya ülkelerin içinde de sürüyor ve toplumlar büyük oranda ikiye bölünmüş durumda. Küreselciler ve milliciler...

Türkiye'de de bu ayrışma yaşanıyor ki, uzun zamandır "yerli ve milli" eksenli bir tartışma sürüyor.

Şu tablo artık net: AK Parti ve MHP'nin başını çektiği Cumhur İttifakı "milli hat"tı temsil ederken, "küreselciler" büyük oranda Millet İttifakı içinde.

Büyük oranda diyorum; çünkü henüz Millet İttifakı partilerinin içindeki ayrışma Ali Babacan hariç netleşmiş değil. Daha önce CHP ve İyi Parti içinde bu anlamda bir çatışma yaşandığını yazdım. O çatışma görüldüğü için Başkan Erdoğan da Devlet Bahçeli de zaman zaman o partilerdeki "yerli ve milli" hassasiyetleri olan kadrolara seslendi.

Nihayet bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da netleşmiş oldu. Bırakın küresel foncularla ilişkisini, sadece danışman yaptığı "ithal ekonomi komiseri" Jeremy Rifkin gibi küreselcilerin en bilinen ismini tercih etmesi bile bunu göstermeye yetti.

...

YAZININ TAMAMINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar