GÜNDEM

Mahmut Övür, kritik soruyu sordu: Canan Kaftancıoğlu, gidici mi?

Sabah yazarı Mahmut Övür, CHP'de yaklaşan kongre ile ilgili kaleme aldığı yazısında İstanbul'da çok büyük güç mücadelesi yaşanacağının altını çizfi ve Canan Kaftancıoğlu'nun akıbetini sordu.

Mahmut Övür, kritik soruyu sordu: Canan Kaftancıoğlu, gidici mi?

CHP'de sular durulmazken akıllardaki en kritik sorulardan biri de İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun durumu...

Konuyu kongre üzerinden ele alan Sabah yazarı Mahmut Övür, en çetin güç mücadelesinin İstanbul'da yaşanacağının altını çizdi.

İşte o yazı:

Ancak, "güç bende, bensiz o makamı kazanamazsınız" diyen havasıyla da her aday onun ilgisine mazhar olmak ve ondan işaret almak için canhıraş çaba harcıyor. Şimdi gelelim o işareti alacak aktörlere... Şu ana kadar Canan Kaftancıoğlu dışında aday olarak ortaya çıkmış bir isim yok. En güçlü ihtimal ise eski İl Başkanı Cemal Canpolat. Canpolat, 7 oyla kaybettiği il başkanlığının rövanşını almak için sessiz ama yoğun çalışıyor. Bu iki isim dışında sürpriz bir ismin çıkıp çıkmayacağı ise delege seçim sonuçlarına ve yapılacak pazarlıklara bağlı.

Şu gruplar arasında kıran kırana bir delege savaşı yaşanıyor. İlk sırada Ekrem İmamoğlu- Hasan Akgün ikilisi var. İstanbul yerelinde başta Büyükçekmece-Esenyurt ve Küçükçekmece olmak üzere birçok ilçede ciddi karşılıkları var. Delegeler büyük oranda onların işaretine bakacak. İkinci sırada Oğuz Kaan Salıcı- Canan Kaftancıoğlu geliyor. Biri örgütten sorumlu diğeri il başkanı olarak bütün ilçelerde delege sayısını arttırmak ve işi garantiye almak için her yolu deniyorlar ama özellikle Sarıyer ve Kadıköy'de güçlüler. Üçüncü sırada Battal İlgezdi- Bülent Kerimoğlu-Ali Kılıç üçlüsü geliyor. Başta Ataşehir, Bakırköy ve Maltepe olmak üzere onlar da bütün ilçelerde Kaftancıoğlu'nu değiştirmek için mücadele veriyor.

Dördüncü sıradaki isim Erdoğan Toprak. Onun daha çok Beşiktaş ve Kartal'da hakim olduğu söyleniyor. Üstü çizilecekler arasında ise iki isim öne çıkıyor; Aykut Erdoğdu ve Engin Altay... CHP İstanbul il kongresi bu grupların sert savaşına sahne olacak. Büyük olasılıkla da İmamoğlu-Kaftancıoğlu kapışması yaşanacak. Kılıçdaroğlu, bunu bildiği için ısrarla şu tezi ortaya attı: "Önümüzdeki süreçte yine masa, yine sandalye atılan, yine yumrukların atıldığı süreci yaşatmak istiyorlar bize" Bu açıdan İstanbul ve İzmir il kongreleri örnek olacak. O kongrelerden "dikensiz gül bahçesi" isteyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun beklediği gibi "tek aday ve tek liste" mi yoksa demokratik itirazların baskı altına alındığı ve bilinçli bir biçimde "sandalyelerin havada uçuştuğu" bir kongre mi çıkacak? Yakında göreceğiz

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar