GÜNDEM

Mahkemeden Sözcü kararı

İstinaf, Sözcü gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik davada, 8 sanığa verilen hapis cezaları ile beraat kararlarını hukuka uygun buldu.

Mahkemeden Sözcü kararı

Sözcü Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, gazetenin sahibi Burak Akbay ile yazarlar Emin Çölaşan ve Necati Doğru'nun da aralarında bulunduğu 9 sanığın “FETÖ'ye yardım” iddiasıyla aldığı ceza İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafından onandı.

NE OLMUŞTU?

Yurt dışında bulunan gazetenin sahibi firari sanık Burak Akbay hakkındaki davanın dosyasını ayıran 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Emin Çölaşan ve Necati Doğru'yu, "FETÖ silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 3'er yıl 6'şar ay 15'er gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, aynı suçtan, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ile internet sitesinin yönetmeni Mustafa Çetin'i 3'er yıl 4'er ay, sanıklar Yücel Arı, Yonca Yücekaleli ve Bekir Gökmen Ulu 2'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık Mediha Olgun'un ise beraatine karar verilmişti.

SANIKLAR KARARI İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞIDILAR

Ceza alan sanıkların avukatları, yerel mahkemenin bu kararını İstinaf Mahkemesi'ne taşıdılar. Duruşma savcısı da Mediha Olgun'un cezalandırılması için İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu.

İSTİNAF YEREL MAHKEMENİN KARARINI HUKUKA UYGUN BULARAK İSTİNAF BAŞVURULARINI REDDETTİ

Dosyanın geldiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, dosya üzerinden verdiği kararda, yerel mahkemenin kararını, "Kararda usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuksuzluk" bulunmadığını gerekçe göstererek sanıkların İstinaf başvurularını oy birliği ile esastan reddetti. Mahkeme, aynı gerekçe ile duruşma savcısının Mediha Olgun yönünden yaptığı başvuruyu da reddetti. Sanıkların Avukatı İsmail Yılmaz, bu kararı Yargıtay'a taşıyacaklarını söyledi.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar