DİZİ DÜNYASI

‘La Casa De Papel’ ne anlatıyor?

Son dönemin en popüler dizilerinden La Casa De Papel için, gençleri isyana teşvik ettiğine yönelik yazılar yayımlandı. Milliyet Gazetesi yazarı Sina Koloğlu da, Netflix dizisini kaleme aldı.

‘La Casa De Papel’ ne anlatıyor?

Melih Gökçek sosyal medya hesabından La Casa De Papel dizisiyle ilgili paylaşımlarda bulunmuş, "Gençleri bir yerlere yönlendirmek masum bir hareket mi, kesinlikle devlet yetkileri konuyu araştırmalı" diye yazmıştı. Bu paylaşımdan sonra sıkça gündeme gelen diziyi Sina Koloğlu köşesinde değerlendirdi. La Casa De Papel dizisinde ne anlatılıyor?

SİNA KOLOĞLU'NUN YAZISI

'La Casa De Papel' dizisi için, “Gençleri isyana teşvik ediyor aman dikkat!” diyenler oldu! Le Monde gazetesinde bir yazı yer aldı. ‘La Casa De Papel; İsyana Teşvik’ başlığıyla. (‘La Casa De Papel’, une incitation à la rébellion?’ 22 Nisan’da gazetenin internet sitesinde) Peki neyin isyanı?

Ekonomik düzene karşıyız

Yazıda, “İsyan, senaryonun özü” diyor. Pekin nedir özü? ‘Sekiz silahlı soyguncu, Madrit’te darphaneyi basıyor ve 67 kişiyi rehin alıyor. Amaç, kendi paralarını basmak.’ Yazının girişinde ise, ‘Dizi soygun girişimi temasında, toplumsal bir ütopyayı kendine mal ediyor’ şeklinde bir ifade yer alıyor. Projenin ‘Profesör’ karakterinin (Alvaro Morte) soygun ekibini motive etmek için şu mesajı verdiği belirtiliyor: ‘Ekonomik ve finansal sistemi reddetmek.’

Her yerde görülüyor

Yazıda, bu ret olayının, diyalogların özünde ve birçok ayrıntıda kendini gösterdiği söyleniyor. Mesela İtalyan devrimci şarkısı ‘Ciao Bella’nın sürekli çalınması, soyguncuların kıyafetlerinin Guantanamo esirlerininkiyle benzerliği, maskelerinin Anonymous ve Salvador Dali’nin yüz ifadesini çağrıştırması gibi...

Aslında soygun dizisi değil

Yazıda, soygun temasını işleyen dizilerde zamana karşı yarışın olduğunu, halbuki burada tam tersine, uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyulduğu izlenimi verildiği belirtiliyor. Nedeni ise, para basmak için çok fazla zaman gerekiyor... Senaryonun hareket noktasının bu nedenle ‘devrimci’ olduğu yazılıyor. ‘La Casa De Papel’, dünyadaki eşitsizliklere, kapitalist düzene isyanı ‘ütopik bir mesaj’la kara mizah tadında veriyor.

Yorumlar