GÜNDEM

Kübra Par'dan "Kemal Kılıçdaroğlu" analizi: Sakinlik ile pasiflik birbirine karıştırılmamalı

Habertürk yazarı Kübra Par, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "lider" imajı için"Sakinlik ile pasiflik birbirine karıştırılmamalı" dedi.

Kübra Par'dan "Kemal Kılıçdaroğlu" analizi: Sakinlik ile pasiflik birbirine karıştırılmamalı

Habertürk gazetesi yazarı Kübra Par, bugünkü köşesinde "Kılıçdaroğlu sahiden görevi bırakmalı mı?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kılıçdaroğlu'nun çevresindekilerin "Birbirine benzemez muhalefet partilerini bir arada tutabilmek için ancak egosu ve keskin köşeleri bulunmayan, kendini öne çıkarmayan, adaylık iddiası olmayan ve daha da önemlisi bu uğurda kendi partisinin oyları düşse bile diğer muhalif partilerin oylarının yükselmesini isteyen bir siyasi figür gerekiyor" şeklinde bir düşüncesi olduğunu, fakat bu düşüncenin yanlış olduğunu, "Sakinlik ile pasifliğin birbirine karıştırılmaması gerektiğini" söyledi.

"CHP’ye asla ve kata oy vermeyecek sağ seçmeni ürkütmemek için pasif bir liderlik anlayışı benimsenmemeli" diyen Kübra Par, Kııçdaroğlu'nun "lider" imajı için önerilerde bulundu:

VATANDAŞLA TEMAS KESİLMEMELİ

Kılıçdaroğlu görevi bırakmamalı ama Ankara’da oturmayı bırakmalı. Sahaya inmeli. Aday olmayacaksa bile vatandaşla teması kesmemeli. Altaylı’nın da önerisinde son derece haklı, CHP sorunlu komşularımızla ilişkileri düzeltmek için somut adımlar atmalı. İktidarın ideolojik propaganda videolarına karşı, sosyal medyadaki tweetleri kesip yapıştırarak uyduruk yanıtlar vermek yerine kendi savunduğu değerleri anlatan aktif kampanyalar başlatmalı. Uzun uzun maddeler sıralayarak teorik çözümler üretmek yerine, kazanılan belediyeler üzerinden başta istihdam ve eğitim olmak üzere toplumsal sorunlara pratik çözümler üretmeli.

MANSUR YAVAŞ ÖRNEĞİ

Bakın Ankara özelinde Mansur Yavaş bunu yapıyor. Siyasi polemiklerden uzak dururken, küçük bütçeli halkçı icraatlarla “Çalışkan Başkan” imajı çiziyor. Demek ki geniş kesimlerin oyunu almak için illa pasif bir siyasetçi profili çizmek gerekmiyormuş.

İTTİFAK UĞRUNA SİYASET YAPMAYI BIRAKMAMALI

Yeni sistemde yüzde 51 adına ittifaklar elbette önemli, bunun için liderlerin özveri göstermesi de illa ki gerekli ama kendi tabanının beklentilerini karşılayamayan zayıf bir ana muhalefet partisi görüntüsü çizmek bunun ön şartı olamaz.

Yani özetle Sayın Kılıçdaroğlu ittifak siyaseti uğruna siyaset yapmayı bırakmamalı…

Yorumlar