GÜNDEM

Konda seçim sonuçlarında fark attı! Diğer şirketler ne yaptı?

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı seçimlerde sandıktan çıkan sonuçları doğru olarak ön gören tek şirket KONDA Araştırma oldu.

Konda seçim sonuçlarında fark attı! Diğer şirketler ne yaptı?

İstanbul seçimini oyların yüzde 54'ünü alan Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ise yüzde 45 oy aldı.

Anket şirketlerinin büyük bir çoğunluğu seçimi Ekrem İmamoğlu'nun kazanacağını ön görürken, KONDA Araştırma ve Danışma sonuçları bire bir bildi.

KONDA'nın 15-16 Haziran tarihlerinde 157 mahallede 3 bin 498 kişiyle yaptığı yüz yüze görüşmelerle elde ettiği veriler sonucunda hazırlanan raporda İmamoğlu'nun yüzde 54, Yıldırım'ın ise yüzde 45 oy alacağı tahmin edilmişti.

KONDA'nın sahibi Bekir Ağırdır, Twitter'dan "Hepinizle gurur duyuyorum KONDA ekibindeki tüm arkadaşlarım. Araştırmacılığın sonuçlardan bağımsız olarak bilimsel bir yöntem ve iş olduğunuzu kanıtladınız ve elbette ahlaklı olmanın erdemini de. Sağolun, varolun" diyerek teşekkür etti. 


bekir ağırdır

Avrasya Araştırma ise 17-20 Haziran tarihlerinde 960 kişiyle yaptığı araştırmada İmamoğlu'nun yüzde 53, Yıldırım'ın ise yüzde 46.3 oy alacağı tahmininde bulunarak sonuçlara en yakın tahmini yapan ikinci şirket oldu.

23 Haziran İstanbul seçimlerinin kaybedeni ise ORC Araştırma oldu. ORC araştırma 12-14 Haziran'da 6 bin 580 kişiyle yaptığı araştırmada Yıldırım 48.3 oy alacağını ve seçimi 0.5 puan farkla kazanacağı tahmininde bulunmuştu.

Yorumlar