KULİS

Koloğlu: Digitürk, Lig TV ücretlerine rekor zam yapabilir

Digitürk, Super Lig maçlarının yayın ihalesini 600 milyon dolara satın aldı... Milliyet yazarı Sina Koloğlu uyardı...

Koloğlu: Digitürk, Lig TV ücretlerine rekor zam yapabilir

Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu, Türkiye futbol liglerinde önümüzdeki 5 sezonu kapsayacak naklen yayın ihalesini kazanan Digiturk'ün, Lig TV ücretlerine yüzde 60'a yakın zam yapabileceğini öne sürdü.

İhale tamamlanmadan ihaleyi kimin, kaç para ödeyerek kazanacağını doğru bilen Sina Koloğlu, uzman bir arkadaşının yaptığı hasabı açıkladı: “Lig TV’nin abone sayısı ikiye katlansa bile yaklaşık yüzde 60’a yakın zam kaçınılmaz.”

İşte Sina Koloğlu'nun yazısının ilgili bölümleri:

2 MİLYON ABONE KURTARIR MI?

Lig TV’nin yaklaşık 1 milyon abonesi olduğu tahmin ediliyor. Bugün ‘Şampiyonlar Paketi’ bedeli 55 lira. 600 milyon dolarlık bir ihaleden söz ediliyor.

“Hadi zorladılar, iki milyon aboneye çıktılar. Burada bile bu parayı çıkarmak zor” diyerek küçük bir hesap yaptı kendisi.

“Lig TV’nin yıllık abone başına maliyeti, 300 dolar civarında olacak. Bugün 
55 lira olan paketin 2 milyon abonede, kuruluşu kurtarması için olabilecek fiyat kişi başına 80 TL ve biraz üzeri olmalıdır.” 

Özet, abone sayısı ikiye katlansa bile yaklaşık yüzde 60’a yakın zam kaçınılmaz.

Ya para çok, zararı cepten karşılayacaklar ya da alt lisanslamayla maçları diğer operatörlere verip, açık kapama yoluna gidilir. Peki özet görüntülerin maliyetleri ne durumda?

DAKİKASI 5 BİN DOLAR

“Özet görüntülerin dakikası 5 bin dolar. Üç dakikalık görüntü yaklaşık 15 bin dolar. Dokuz maçın haftalık özet bedeli, 135 bin dolar. 34 haftada, 190 bin dolar gibi 
bir rakam çıkıyor. Yani 1 milyon TL’yi yılda özet görüntülere kim verir?” Yorum böyle. 

Eh masayı kurup çene çalmak varken bu kadar para verilir mi? Görüntüsüz hakem
üzerine muhabbet de olmuyor. Hadi bakalım çık işin içinden! 

Yorumlar 1 yorum