GÜNDEM

KKTC Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'ndan Nagehan Alçı'ya özel açıklamalar

KKTC'de süren Maraş tartışması konusunda adadaki aktörlerin neler düşündüğü ve ne gibi iddialarda bulunduğu sorularının peşine düşen gazeteci Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde konuyla ilgili ikinci ve üçüncü röportajlarını yayınladı.

KKTC Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'ndan Nagehan Alçı'ya özel açıklamalar

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, KKTC'de 46 yıl sonra açılacağı duyurulan Maraş konusunda iç politikanın hayli hareketli olduğu ve aktörlerin birbirine yönelik suçlamaları ve iddiaları olduğunu belirtişti. Dünkü köşesinde Başbakan Ersin Tatar ile yaptığı röportajı yayınlayan Alçı, bugün de KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı röportajı okuyucularıyla paylaştı:

DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, BAŞBAKAN ERSİN TATAR MARAŞ'IN AÇILACAĞINI DUYURUNCA NEDEN İSTİFA ETTİ?

"Maraş’ı açmak, daha doğrusu KKTC olarak tek yanlı Maraş’ı açmak düşüncesi bana ait. Bu, 5 yıl önce cumhurbaşkanlığına aday olduğumda ortaya koyduğum bir projeydi. Daha önce Maraş hep ikili bir pazarlığın parçası olarak düşünülüyordu. Ben 2015’te buranın askeri bölge statüsünden çıkarılıp istihdam alanı olarak açılması gerektiğini söylediğimde açıkçası bu fikrim pek kabul görmedi. Ama 2018’den itibaren Dışişleri Bakanı olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon içinde oldum. Bakanlığı ikna ettim, Türkiye 2019’dan itibaren bu fikri desteklemeye başladı. Ben 2019’da bu projeyi Bakanlar Kuruluna götürdüm. O zaman Maraş’ı açma ve envanter dökümü yapma kararı aldık. Çalışmaya başladık. Bir komisyon kurduk, biliyorsunuzdur, basını da aldık içeri girdik. Kurduğumuz komisyon hem elektrik hatları hem temizlik vs gibi ihtiyaçlar ile ilgili Mağosa belediyesine raporlar hazırladı. Bir tek binaların durumu ile ilgili rapor kaldı. Bunun için de Doğu Akdeniz üniversitesi ile anlaşma imzaladık, bu işe bir bütçe ayırdık. Fakat bu sırada araya pandemi girdi…"

MUSTAFA AKINCI, ERSİN TATAR'IN ANKARA ZİYARETİNİ NEDEN SERT BİR ŞEKİLDE ELEŞTİRDİ?

"YSK su açılışı ile ilgili tören yapamazsınız seçim yasakları var dedi. Buna rağmen Tatar Türkiye’ye gitti ve hem su hem Maraş açıklaması yaptı. Maraş meselesi biliyorsunuz bir süre önce Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun organizatörlüğünde bir açılım projesi olarak gündeme getirildi. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'yım ama o toplantıya davet edilmeyen bir ben vardım. O zaman hükümetin iki ortağı gayet memnun, mesut gittiler. Cumhurbaşkanlarını birlikte dışladılar ve bundan mutluluk duydular. (Ersin Tatar ve Kudret Özersay’ı kast ediyor)"

AKINCI: "BENİ SEÇTİRMEMEK ÜZERİNE BİR KARAR VERİLMİŞ"

"Bakın mevcut Cumhurbaşkanı'nı seçtirmemek için bir karar veriliyor. Türkiye’den gelen heyetlerle köylere gidiliyor. Oy vermeyin Akıncı’ya deniyor. İşte önceki gün Cumhurbaşkanlığı için uygun görülen Tatar için şov düzenlendi. Hükümetin düşmesi meselesine gelince… Sayın Başbakan sadece benden değil bu ziyareti ortağından da gizlemiş. Çok yazık!"

Açıklamaların tamamı için tıklayınız

Yorumlar