KİTAPLIK

Kitaplar hâlâ tutuklu

3. yargı paketine eklenen bir madde uyarınca onlarca yasaklı kitap, 5 Ocak tarihi itibarıyla "özgürlüğüne kavuştu". Ancak bu özgürlük kâğıt üzerinde kaldı.

Kitaplar hâlâ tutuklu
GAZETECİLER.COM - 3. yargı paketine eklenen bir madde uyarınca onlarca yasaklı kitap, 5 Ocak tarihi itibarıyla "özgürlüğüne kavuştu".

Ancak bu özgürlük kâğıt üzerinde kaldı. "Silahlı terör örgütü" suçlamasıyla yapılan operasyonlarda el konulan yüzlerce kitap, dergi, gazete ve afiş; örgütün delili olarak adli emanette "tutuklu" bulunuyor.

Hopa davasında öğrencilerin evlerinde toplanan kitaplar için avukatların "Kitapları da tahliye edin" başvurusu mahkemece reddedildi.

SÜRE 5 OCAK'TA DOLDU

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre 5 Temmuz 2012de yürürlüğe giren 3. yargı paketine eklenen geçici madde, basılı yayınlarla ilgili verilmiş toplatma ve yasaklama kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu. 6 aylık süre, 5 Ocakta doldu. Savcının itiraz ettiği 13 kitap dışında, hakkında toplatma kararı verilen 453 kitap, 645 gazete, dergi, broşür ve pankart üzerindeki yasak kalktı.

Yasakların son bulmasına karşın, kitaplar yine de özgürlüğüne kavuşamadı. Terörle Mücadele Yasasının 10. maddesiyle görevli savcılıkların geçmişte yaptığı örgüt operasyonlarında kitap, dergi, gazete ve afişlere suç delili denilerek el konuldu. Silahlı terör örgütüsuçlaması ile yola çıkılan operasyonlarda silah bulunamayınca, bunun yerine bu yayınlar delil oldu. Soruşturma kapsamında adli emanete alınan binlerce yayın, dava boyunca şüphelilere verilmiyor.

Bunun en somut örneği, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemeside görülen Hopa davasında yaşanıyor. Hopada çıkan olayları 31 Mayıs 2011de AK Parti il başkanlığı önünde protesto ettikleri için terör suçlamasıyla evlerine baskın yapılan 28 öğrencinin evinde onlarca kitap, dergi, afiş ve pankarta el konuldu. Bu yayınlar, açılan davada silahlı terör örgütünün delili olduğu iddiasıyla adli emanete alındı. Davada 6 aydır cezaevinde olan öğrenciler tahliye olduktan sonra avukatlar, mahkemeye dilekçe vererek yaklaşık 500 yayının kendilerine verilmesini istedi. Ancak, mahkeme bunu reddetti. Bu kitaplar arasında hakkında toplatma kararı olan, ancak şu an itibarıyla yasağı kalkan kitaplar da bulunuyor. Hopada el konulan bazı kitaplar şöyle:

Lenin/Ne Yapmalı, Gençlik Üzerine. Halit Çelenk/İdam Gecesi Anıları. Marx/Komünist Manifesto, Fransada İç Savaş. Mahir Çayan/Bütün Yazılar. Muzaffer İlhan Erdost/Kanı Kanla Yıkamak İnsan Hakları ve Türkiye. Oğuzhan Müftüoğlu/ Biz Ona Devrim Diyorduk, Geçmişi Aşabilmek. Nihat Behram/Dar Ağacında Üç Fidan. Georges Politzer/Felsefenin Temel İlkeleri.
ÇOK OKUNANLAR