GÜNDEM

Kitap fuarında tutuklu gazeteciler için sessiz eylem

Ben Gazeteciyim İnisiyatifi, 35’incisi düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı'nda tutuklu gazeteciler için sessiz eylem gerçekleştirdi.

Kitap fuarında tutuklu gazeteciler için sessiz eylem

35’incisi düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı devam ederken, Ben Gazeteciyim İnisiyatifi, fuar salonunda yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Kitapları standından başlayan yürüyüşe katılan gazeteci ve yazarlar üzerinde “Teslim Olmayız” yazan tişörtler giydi.

Gazeteci ve yazarlar ellerinde taşıdıkları Cumhuriyet gazeteleri ile sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet standına dönen gazeteciler, “Arkadaşlarımız 13 gündür tutuklu” afişinin önünde basın açıklaması yaptı.

GAZETECİLER HABER YAPTIĞI İÇİN CEZAEVİNDE

Ben Gazeteciyim İnisiyatifi adına açıklamayı gazeteci Mehveş Evin okudu. Evin, basın özgürlüğüne inanan ve sonuna kadar savunan Ben Gazeteciyim İnisiyatifi olarak fuarda bulunduklarını belirterek bunun sebebini son olarak Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma ve tutuklamalar olarak açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinden 10 kişinin tutuklu olduğunu hatırlatan Evin, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı organizasyonunda olduklarını fakat ülkenin en önemli gazetelerinden birinin kitap editörünün dahi tutuklu olduğunu anlattı. En az 125 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlatan Evin, bunun  bir dünya rekoru olduğuna dikkat çekti.

Evin, “Üstelik tutuklu gazeteci ve yazarların büyük çoğunluğu için hazırlanmış bir iddianame dahi yok. Bir kısmı neyle suçlandığını dahi bilmiyor, adil yargılanma hakkından da mahrum bırakılıyorlar. Tutuklu gazetecilerin hemen hemen hepsi, yaptıkları haber, yazdıkları yazı, bir televizyon programında söyledikleri sözler, ya da eleştirel bir yayında çalıştıkları için tutuklandı” dedi.

Açıklama sırasında sivil polislerin görüntü almasına itiraz eden Fehim Işık polislere “Neden çekiyorsunuz” diye sordu. Işık, polislerin sessiz kalması üzerine kamerayı elleri ile kapatarak görüntü alınmasını istemedi. 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar