GÜNDEM

Kemal Öztürk yazdı: Merhamet milleti

Habertürk yazarı Kemal Öztürk, bugünkü köşesinde İzmir depremi sonrası ortaya çıkan manzaralara değindi ve duygu dolu bir yazıya imza attı.

Kemal Öztürk yazdı: Merhamet milleti

Habertürk gazetesi yazarı Kemal Öztürk, İzmir depreminin ardından umutların tükenmeye başladığı kritik saatlerde enkaz altından sağ salim çıkarılan Elif ve Ayda bebeğin kurtarılma anlarına değindi, "Bu milletin aslı, bu milletin baskın karakteri merhamettir... Kim ne dersin, bu milletin merhameti, öfkesinden ve nefretinden önce gelir..." diyen Öztürk, duygu dolu bir yazıya imza attı:

Elif bebek ilk kez gözünü açıp ona baktığında ağladı o kahraman adam. Boğazında düğümlenen yumrukla, “bebek yaşıyor” diye bağırdığında, gerideki kahramanlar sevinçle başladılar ağlamaya. Ona ilk dokunan sağlık görevlisi ağladı. Üzerine battaniyeyi örten görevli ağladı. Elif’in elini tuttuğu itfaiye eri ağladı. Onların fotoğrafını çeken foto muhabiri ağladı. Elif’in yatırıldığı sedyeyi taşıyanlar ağladı. Onların görüntülerini çekenler ağladı. O anı anlatan muhabir ağladı, muhabire soru soran spiker ağladı, bunların yayını yapan reji ağladı. Ambulans şoförü göz yaşıyla beklerken Elif’i, ona yolu açan polis ağladı. Ve sonunda ekranları başında o anları izleyen herkes ağladı… ağladı… ağladı... Bir milletin merhamet geçidiydi sanki. Kim gördüyse Elif bebeği, kim duyduysa yaşadığını şükretti, dua etti ve ağladı… Ağlayan bir millet, merhametli bir millettir. Bu millet, “Merhamet Milletidir.”

Şu Ayda bebeğe ilk ulaşan adama bakın... Toz toprak içinde nasıl da bebeği öpüyor. Sanki kendi yavrusuna kavuşmuş gibi... Ayda bebeğin elini tutan, onu teselli etmeye çalışan adama bir bakın. Kendi çocuğundan daha şefkatli, daha merhametli, daha sevecen davranmıyor mu? Hiç tanımadığı bu bebeği kurtarmak için Tunceli’den gelip, geceli gündüzlü çalışan şu adama bir bakın, her yanından merhamet akıyor. “Yavrum, canım, kızım, bir tanem, kurban olurum sana…” Bir baba ancak bu kadar içten sözleri yavrusuna söyler. Hiç tanımadığı bir bebeğe bu şefkati gösteren, ancak merhamet abidesi bir insan olabilir. Ayda bebeğin yaşadığını duyan kim varsa haykırdı, "Allah’ım sana şükürler olsun… bir mucize daha" diye. Toprağın üstünde çalışanlar ağladı... Altında çalışanlar ağladı... Elleriyle moloz taşıyanlar ağladı... Kim varsa göz yaşıyla çalıştı… Nasıl bir şeydir bu? Göz yaşlarına boğulan merhamet milletinin canlı yayınını izliyoruz iki gündür.

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar