GÜNCEL

Kemal Öztürk: Her partinin iktidarında bunlar yaşanıyor mu?

Habertürk gazetesi yazarı Kemal Öztürk, siyasette ve tv programlarında taraflar arasındaki tartışmaların hep bir kısır döngü içinde takılı kaldığını, sorunların asıl odak noktasından uzaklaşılarak hiçbir çözümün üretilemediğini söyledi.

Kemal Öztürk: Her partinin iktidarında bunlar yaşanıyor mu?

Habertürk gazetesi yazarı Kemal Öztürk, siyasette ve tv programlarında taraflar arasındaki tartışmaların hep bir kısır döngü içinde takılı kaldığını, sorunların asıl odak noktasından uzaklaşılarak hiçbir çözümün üretilemediğini söyledi. Öztürk, iktidar ve muhalefet tartışmalarında gözlemlediği çözümsüz tüm tartışmaların “Ama siz de şunu yaptınız...” cümlesiyle başladığını belirtti.

Kemal Öztürk, karşılıklı savunmalar ve suçlamalar yüzünden sürekli olarak bir kısır döngü yarattığının, hangi parti döneminde hangi sorunlar yaşandı tartışmasının ne kadar anlamsız olduğunun anlaşılması gerektiğini söyledi. Öztürk, fikri ya da ideolojisi fark etmeksizin, nasıl oluyor da her siyasi partinin iktidarında bu tartışmaların yaşandığını ve bu olumsuzluklar yeniden ortaya çıktığını odaklayan tartışmaların daha faydalı olacağını belirtti.

İşte o yazı... 

Muhalefet ve iktidar çevresinin tartışmalarında bir kısır döngü noktası var:

“Ama siz de şunu yaptınız…”

Bu cümle, bir kısır döngü girdabına giriş cümlesidir.

Buraya girdikten sonra bir daha çıkılamıyor, çözüm de üretilemiyor…

SUÇLAMA VE SAVUNMA AÇMAZI

Bunu siyasilerin Genel Kurul’da yaptığı tartışmalarda gördüğümüz gibi, akşamları televizyon ekranlarında yapılan tartışmalarda da görüyoruz.

Çok tecrübe etmişimdir ve çok izlemişimdir, çözümsüz tüm tartışmalar bu cümleyle başlıyor. Zira bu cümleyi söyledikten sonra herkes karşı tarafın hatasını sıralamaktan, sonra savunma yapmaktan meselenin özünü kaçırıyor ve ortaya bir çözüm yolu çıkmıyor.

Önceki gün bu durum, Kürşat Ayvatoğlu meselesinin Meclis Genel Kurulu'nda tartışılması sırasında yaşandı.

CHP’deki “taciz, tecavüz” iddialarıyla, AK Parti Genel Merkezi’nde “kokain kullandığı” iddia edilen Kürşat örnekleri yüzünden asıl konu tartışılamadı.

Askeri okullara alınacak kişilerle ilgili yapılacak güvenlik soruşturmasında benzer bir durum var. “Sizin zamanınızda bu yönetmelik vardı da neden askeriyeye FETÖ’cü doldu”... iddia böyle…

Yazının devamı için tıklayın... 

Yorumlar