GÜNDEM

Kemal Öztürk: Bağımsız global medya kurmalıyız

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, Filistin ve Kudüs sorununu tüm dünyaya göstermek için çözümler önerdi.

Kemal Öztürk: Bağımsız global medya kurmalıyız

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, Filistin ve Kudüs sorununu tüm dünyaya göstermek için bağımsız ve global bir medyeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kemal Öztürk, "Kudüs’teki haklı sesimizi sadece slogan atarak dünyaya duyuramayız. Bizim dünya çapında ses getirecek medya kurumlarına, araçlarına ihtiyacımız var" dedi.

İşte Kemal Öztürk'ün yazısından bir bölüm..


Sıra Müslüman halkların işbirliğinde

 
 
“Doğu Kudüs Filistin devletinin başkentidir” kararı, İslâm dünyasında politik, zihinsel ve duygusal olarak büyük etki yapacaktır. Sadece İslâm dünyasında değil, ABD, Avrupa ile ilişkilerde de etkisini göreceğiz.


Ancak bu kararın burada kalmaması gerekiyor. Zira asıl zorlu süreç bundan sonra başlıyor. Bu zorlu dönemde, devletlerin haricinde Müslüman halklara çok iş düşüyor.

Konuyu sadece devletlerin, iktidarların ve liderlerin üzerine bırakıp olan biteni izlemek yanlış.

Kudüs’ün sorumluluğu tek tek her Müslümanın omuzlarına yüklenmiş bir vazifedir.

AKADEMİLER, ENSTİTÜLER, DÜŞÜNCE KURULUŞLARI KURMALIYIZ

Kudüs’ün derdini bu kadar güçlü hissetmemize rağmen, Türkiye’de tek bir Kudüs, Filistin araştırma merkezinin olmadığını yazmıştım hatırlayınız (07.12.20017). O yazıdan sonra Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Kudüs araştırma merkezlerinin kurulacağını duyurdular. Alkışlayalım.

Ama yetmez. Bizim çok güçlü İsrail araştırma merkezlerine, Yahudilik çalışmaları yapacak akademilere, Ortadoğu araştırma merkezlerine ihtiyacımız var. Üniversitelerimizin üzerlerindeki ölü toprağını atması gerekiyor artık.

BAĞIMSIZ, GLOBAL MEDYA KURMALIYIZ

Kudüs’teki haklı sesimizi sadece slogan atarak dünyaya duyuramayız. Bizim dünya çapında ses getirecek medya kurumlarına, araçlarına ihtiyacımız var. Son olaylarda Üçüncü İntifadanın sembolü olan 14 yaşındaki Cüneydi’yi 20 İsrail askeri arasında gösteren fotoğrafı Anadolu Ajansı Kudüs ofisinden foto muhabiri Wisam Hashlamoun çekti. Gurur duydum. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu fotoğrafı zirvede tüm dünyaya gösterdi. İşte bizim AA gibi güçlü, başka resmi ve özel global medya kuruluşlarına ihtiyacımız var.
 
Neden özel sektör bu konuya eğilmiyor biliyor musunuz? Sayın Cumhurbaşkanımızdan talimat bekliyormuş.

Sonuç itibari ile Müslüman halkın birleşmesi, ittifak kurması, vahdeti oluşturması gerekiyor. En önemlisi, iktidarların yozlaşmasını engelleyecek bağımsız denetim mekanizmalarını kurması hayati bir önem taşıyor.

Kemal Öztürk'ün yazısının tamamı için tıklayın

Yorumlar