KİTAPLIK

Kanyon AVM'de Göbekli Tepe söyleşisi var

"Göbekli Tepe Muhafızı" kitabının yazarı Yonca Eldener, dünyanın en eski mabedlerinden birinin insanoğlunun gelişimine nasıl ışık tuttuğunu anlatacak.

Kanyon AVM'de Göbekli Tepe söyleşisi var

"Göbekli Tepe: Dünyanın en eski mabedi nereden başladığımızı fısıldıyor..." semineri Kanyon Alış Veriş Merkezi'nde 13 Ekim günü saat 19.30'da yapılacak. 

"Göbekli Tepe Muhafızı" kitabının yazarı Yonca Eldener'in katılacağı söyleşide, dünyanın en eski mabedlerinden birinin insanoğlunun gelişimine nasıl ışık tuttuğuna şahit olacaksınız. MISIR PİRAMİTLERİNDEN 700 BİN YIL DAHA ESKİ 

Köklerini arayan her insanın yolu Anadolu'dan geçecektir çünkü medeniyetin kültür ateşi bu coğrafyada yakılmıştır. Urfa Karacadağ'da bulunan ilk evcilleştirilmiş buğdayın öyküsü, biyolojik evriminin sınırlarını aşan insanın öyküsüdür. Mısır Piramitlerinden tam 7000 yıl daha eski Göbekli Tepe ise öykünün kilit taşı...

Tapınakların ortaya çıkması, sadece insanlık tarihinin bilinmeyen yönlerini gözler önüne sermekle kalmamış, tüm soruları tersten sormamıza giden yolu açmıştır.

KENDİ GÜCÜNÜN FARKINA VARAN İNSANOĞLUNUN...

Göbekli Tepe, kendi gücünün farkına varan insanoğlunun doğanın parçası olmaktan çıkıp, ona hükmetmeye giden yolu açtığı yerdir. Göbekli Tepe'nin avcıları, tarım devrimiyle kaderi geri dönülemez biçimde değişen insanın, toprağa bağlandıkça ondan kopuşunun hikayesini fısıldamaktadır.

Dikilitaşlarına nakış gibi işlenmiş semboller ise bize bambaşka bir tarih anlatmaktadır. Bu tarih, tarımdan yazı ile değişen düşünme biçimimize, eşyalar ile kurduğumuz ilişkiden kolektif zekamızın gelişimine kadar 'insan'ı yeniden durup düşüneceğimiz bir yolculuğa davettir.

YONCA ELDENER KİMDİR? 

"Göbekli Tepe Muhafızı" kitabının yazarı Yonca Eldener, 1972 yılında Ankara'da doğdu.

TED Ankara Koleji'nin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü'nü bitirdi. 1995 yılında Univeristy College London'da mastırını, 2002 yılında ODTÜ'de doktorasını tamamladı.

Perakende sektöründe geliştirme direktörlüğü, pazarlama-ticaret direktörlüğü, danışmanlık ve e-ticaret sektöründe genel müdürlük görevlerde bulundu.

Amerika'da yayınlanmış akademik makaleleri bulunan Eldener'in yazmış olduğu iki makale de Ford Vakfı– Orta Doğu Araştırma Yarışması Ödülü'nü aldı.

Aynı zamanda roman yazarı olan Eldener'in ikinci romanı Göbekli Tepe Muhafızı, Altın Kitaplar tarafından yayınlandı ve kısa sürede 4. baskısını yaptı.

Romanın İngilizce çevirisi "The Guardian of Göbeklitepe" adıyla Ocak 2016'da yayınlandı.

Yeni romanı üzerinde çalışan Eldener evli ve iki kız çocuğu annesidir.

ÇOK OKUNANLAR