KULİS

Kanal 7, Ethem Sancak'a savaş açtı!

Kanal 7, Digitürk'te kendilerine söz verilmesine rağmen Sancak Grubunun 360 TV'sinin 28. kanala çekilmesine isyan etti.

Kanal 7, Ethem Sancak'a savaş açtı!
GAZETECİLER.COM - ÖZEL İÇERİK

Halen TMSF denetimindeki Digitürk'ün KanaltürkTV’nin çıkartılması ile boşalan 28 sıraya söz verildiği halde Kanal7’nin yerine 360 TV'nin getirilmesi Kanal 7 yönetimini çileden çıkardı.

Basın ve Halka İlişkiler birimi tarafından medyaya yollanan açıklama ile Kanal7'nin hakkının yenildiği, ulusal kanal olmayan 360 TV'nin sıralamada öne getirilmesi için talebin Ethem Sancak tarafından Digiturk ve TMSF'ye yapılan baskı ile gerçekleştirildiği iddiası ortaya atılırken, Sancak Grubu’na ait reyting ölçümlerinde bile yapılmayan 360 TV'nin 28. sıraya getirilmesini "paraşütle iner gibi" diye  yorumladılar.

Açıklamada şöyle denildi:

Kanal7 Medya Grubu
, Kanaltürk TV’nin Digitürk Yayın Platformu'ndan çıkarılması sonrası TMSF yönetimine başvurarak boşalan sıraya Kanal 7’nin alınması için talepte bulunmuş ve platform da söz konusu talebin kabul edildiğini kanal yönetimine de şifahi olarak bildirmişti. 

TMSF VE DİGİTÜRK YÖNETİMİ, KANAL7’NİN TALEBİNİ ÖNCE OLUMLU BULDU 

KanaltürkTV’nin Digitürk Yayın Platformu'ndan kaldırılmasının ardından boşalan sıraya Kanal 7’nin alınması için TMSF yönetimine başvuru yapan Kanal 7 Medya Grubu’na Digitürk yönetimi, 28’inci sıraya daha fazla izlenmesi olan TV8’in alınacağı, TV8’den boşalan 29’uncu sıraya ise Kanal7’nin taşınacağını beyan etmişti. Hatta, Digitürk söz konusu talebin kabul edildiğini 31 Ocak 2016 Pazar günü Kanal7’nin 29’uncu sıraya taşınacağı kanal yönetimine de şifahi olarak bildirmişti.

Verilen bu sözlere rağmen Ethem Sancak, sürpriz bir hamle yaparak paraşütle iner gibi kendi kanalını ön sıralara aldırdı. Sancak’ın baskısı sonrası Kanal7, 34’üncü sıradaki yerinde kalırken, Sancak Grubu’na ait reyting ölçümlerinde bile yapılmayan 360 TV, 29’uncu sıraya taşındı.

ETHEM SANCAK’TAN TMSF’YE BASKI! 

TMSF’yi baskıyla boyun eğdiren Ethem Sancak, kendisine ait Kanal 360’ı haksız bir şekilde ulusal TV kanallarının bulunduğu sıralara taşıttı.

TMSF yetkililerini arayan Ethem Sancak’ın, “29’uncu sıraya Kanal7’yi almayacaksınız. Kanal7 yerinde kalacak. 29’uncu sıraya 360 TV’yi alacaksınız” dediği öğrenildi.

TMSF yetkililerinin, “Sizin kanalınız 360’ı Kanal7’den boşalan 34’üncü sıraya alalım” teklifini de reddeden Sancak, TMSF’yi büyük bir yanlışa sürükledi. 

ULUSAL KANAL OLMAYAN 360 TEPEDEN ÖN SIRALARA İNDİ!

Sancak'ın baskısı karşısında direnemeyen TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün de kararıyla 43’üncü sıradaki Ethem Sancak Medya Grubu’na ait olan 360 TV, bir anda 29’uncu sıraya çekildi.

BU HAKSIZLIK DERHAL DÜZELTİLMELİ

Bu haksız uygulamanın giderilmesi ile ilgili her türlü başvuruyu yapacaklarını ifade eden Kanal7 Medya Grubu yetkilileri, TMSF ve Digitürk yetkililerinden bu haksızlığı derhal düzeltmelerini istedi.

Kanal yetkilileri, “Bu haksızlığın sona erdirilmesini ve düzenli olarak yıllık kanal taşıma bedelini ödeyen yayın kuruluşumuzun sıralamadaki yerini, boş olarak tutulan 29’uncu sıraya ivedi olarak taşınmasını ve bu haksız uygulamanın sonlandırılmasını talep ediyoruz.” denildi.

Öte yandan Ethem Sancak’ın reklam veren kamu ve bazı özel kuruluşlara da benzer baskılar yaparak Kanal7 ve Ülke TV’ye ayrılan reklam paylarını da haksız bir şekilde kendi grubuna aktardığı dillendirilen iddialar arasında…