GÜNDEM

Kamu spotlarında siyasi parti logoları yer alabilecek

RTÜK'ün Kamu Spotları Yönergesi’nde yer alan “Kamu spotlarında siyasi parti logolarına ve siyasi figürlere yer verilemez” ifadelerinde değişiklik yapıldı.

Kamu spotlarında siyasi parti logoları yer alabilecek

Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan çıkan son karara göre 'Siyasi figürler' ifadesi kaldırılarak, kamu yararına çekilen reklamlarda siyasilerin yer almasının önü açıldı.

Yapılan değişikliği yorumlayan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, spotlara siyasi figürlerin yerleştirilmesinin önünün açılmasının, kamu spotlarının iktidar partisinin veya başkaca partilerin PR, reklam propaganda aracına dönüşmesi demek olduğunu ifade etti.

Taşçı, kamu spotlarının yayımlanması konusunda yetkinin RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de olacağını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti "Hem kamu yararına hem de spotun ivediliğine RTÜK Başkanı tek başına karar verecek ve kamu spotu yayınlanacak. Üst kurula ise daha sonra getirilecek. O zaman kurul reddetse bile bir hafta içinde spot yayınlanmış olacak. Kurulun ret kararı sonuç yaratmayacak. Bu doğrudan doğruya Üst kurulu devre dışı bırakmaktır."

Başkanın, her şeyi 9 kişilik üst kuruldan daha iyi bilip, tek söz sahibi olacağını ifade eden Taşçı, "Bu yaklaşım üst kurulun çalışma usulüne aykırıdır. Zaten üst kurul acil durumlarda duyarlılık gösteriyor ve olağanüstü kararlara imza atıyor. Amaç ‘ivedi’ diyerek siyasi figür ve propaganda içerikli kamu spotlarını kurula bile getirmeden, başkan kararıyla yayınlatmak. Tüm bunlar parti propagandasını bedavaya getirme adımlarıdır." şeklinde konuştu.

Yorumlar