GÜNDEM

İnternete dev siber saldırı savuşturuldu!

Dün Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşanmıştı... Sorunun nedeninin dev bir siber saldırı olduğu ortaya çıktı.

İnternete dev siber saldırı savuşturuldu!

Dün akşam saatlerinde Twitter'a erişmekte sorun yaşayanlar, "Hükümet yine twitter'i mi kapattı" yaygarası başlatmıştı.

Ancak, Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığı ortaya çıktı.

BTK SİBER SALDIRIYA KARŞI UYARDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika'da yaşanan bir siber saldırı nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, "Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME'leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz." dedi.

ABD'DE DEV SİBER SALDIRI 

Sayan,  Amerika'da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir." diye konuştu.               

İKİ FARKLI DALGA HALİNDE SALDIRDILAR

İki farklı kuşak halinde Twitter, Reddit gibi siteler için dün 14.00-17.00 saatlerinde vesaat 20.00 dolayında kesintiler gözlemlendiğini anlatan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.               

HANGİ SİTELER ETKİLENDİ?

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan, şunları kaydetti:  "Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri  saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir."               

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar