REKLAM

İnternet reklamcılığı Avrupa'da birinciliğe oynuyor

IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, internet'in Avrupa toplamında televizyondan sonra ikinci büyük mecra konumuna geldiğini vurguladı.

İnternet reklamcılığı Avrupa'da birinciliğe oynuyor
Dünyada interaktif reklamcılığın gelişmesi için faaliyet gösteren Interactive Advertising Bureau’nun (IAB) Türkiye'deki faaliyetlerini yürüten IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, internet'in Avrupa toplamında televizyondan sonra ikinci büyük mecra konumuna geldiğini vurguladı.

IAB açıklamasına göre, dünyada 42 ülkede faaliyet gösteren ve dijital reklamın, internetin gelişmesi için çalışan IAB'ın Türkiye’deki temsilcisi IAB Türkiye, Avrupa’da yeni bir başarıya imza attı ve bir kez daha IAB Avrupa’nın Yönetim Kurulu’na seçildi.

 Berlin'de 20-21 Mayıs’ta gerçekleştirilen Interact Kongresi öncesinde yapılan IAB Avrupa Genel Kurulu’nda IAB Türkiye bir kez daha Yönetim Kurulu’na seçildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, IAB Avrupa AdEx Benchmark 2014 reklam yatırımları raporuna göre, dijital reklam yatırımlarının Avrupa’da 30,7 milyar avroya ulaştığını belirtti.

İnternet'in Avrupa toplamında televizyondan sonra ikinci büyük mecra konumuna geldiğini vurgulayan Kurşun, şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi Türkiye’de de benzer bir seyir izlendi ve dijital artık ikinci büyük reklam mecrası olarak konumunu perçinlemiş durumda. Aynı rapor, Türkiye’nin dijitalde Avrupa’nın en hızlı büyüyen 4. ülkesi olduğunu ortaya koydu. Bir de işin yaratıcılık boyutu var. Dijital reklamı yaratıcılık ve yatırımın geri dönüşü ekseninde değerlendiren Mixx Awards Avrupa yarışmasında bu yıl, 24 kategoride verilen 29 ödülün 11’i, yani neredeyse her 5 ödülün 2’si Türkiye’ye geldi. Ödül töreninde hepimiz ajans ve reklam verenlerimizin başarılarıyla gurur duyduk. Dijital reklam harcamalarının 2015’te Avrupa toplamında birinci sıraya çıkacağı öngörülüyor. 5-6 yıl içinde benzer bir gelişmeyi Türkiye’ye de yaşayacağımıza inanıyorum"

2015 – 2017 döneminde IAB Avrupa Yönetim Kurulu’nda şu isimler görev alacak:

İngiltere: Guy Phillipson, 
Almanya: Simona Ruch,
Fransa: Valérie Chavanne,
Danimarka: Allan Sørensen,
İspanya: Antonio Traugott, 
Türkiye: Dr. Mahmut Kurşun,
Polonya: Wlodek Schmidt,
Slovenya: Tomaz Pernovsek, 
Yunanistan: Constantine Kamaras.

Mixx Awards Avrupa’da Türkiye’ye 11 ödül

Ödül töreni her yıl Interact Kongresi sırasında gerçekleştirilen Mixx Awards Avrupa’ya katılan ajanslar toplam 11 ödülle ülkeye döndü. Bu yıl jüride IAB Türkiye üyesi 41? 29!'dan Alemşah Öztürk’ün de görev aldığı Mixx Awards Avrupa’da, ürün lansmanı kategorisi’nde Vodafone – BJK Formaya Ruhunu Kat kampanyasıyla Mindshare ve Mobilike Altın Mixx alırken, Yenilikçi Online Reklam Çözümleri Kategorisi’de Altın Mixx Yıldız Holding – UNO Ekmeğinizi Elletmeyin kampanyasıyla ArnoBrasco, Mobilike ve Open Medya’nın oldu.

Türkiye’nin diğer ödülleri ise şöyle:

"- En İyi Sosyal Veri ve İçgörü Kullanımı Kategorisi Gümüş: Gnctrkcll İnteraktif Festival – Turkcell / WandaDigital

- Mobil Marka Destinasyon Siteleri Kategori Gümüş: SamsungGalaxyNote 4-El Yazısından Analiz / Samsung Türkiye / StarcomMediaVestGroup Türkiye / Mobilike

- Ürün Lansmanı Kategorisi Gümüş: iPhone 6 Vodafone’dan Alınır / Vodafone/ Mindshare

- Yenilikçi Online Reklam Çözümleri Kategorisi Gümüş: SamsungGalaxyNote 4-El Yazısından Analiz / Samsung Türkiye / Starcom MediaVest Group Türkiye

- Marka Farkındalığı ve Konumlandırma Kategorisi Bronz: Pembeyi Yakala / UnileverElidor / Manajans JWT / Mobilike

- Mobil Aplikasyonlar Kategorisi Bronz: Katil Senin Elinde / SamsungTürkiye / Starcom MediaVest Group Turkey

- Mobil Marka Destinasyon Siteleri Kategori Bronz: Vodafone- BJK Formaya Ruhunu Kat / Mindshare / Mobilike

- Viral Kategorisi Bronz: Cornetto Yalın Video Klip / Unilever / Mindshare."

ÇOK OKUNANLAR