GÜNDEM

İlber Ortaylı TRT 1'in Payitaht Abdülhamid dizisini yerden yere vurdu!

CNN Türk'te Deniz Bayramoğlu'nun konuğu olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, TRT 1 ekranlarının sevilen dönem dizisi Payitaht Abdülhamid'i yerden yere vurdu.

İlber Ortaylı TRT 1'in Payitaht Abdülhamid dizisini yerden yere vurdu!

Prof. Dr. İlber Ortaylı CNN Türk'te Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında konuk oldu. Programda 2. Abdülhamid hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Ortaylı, TRT 1'de ekrana gelen 'Payitaht Abdülhamid' dizisini ise yerden yere vurdu.

Ortaylı, Sultan Abdülhamid dönemindeki tarım politikasını, "Onun yaptığı reformlarla, gelişen dışarıya açılan ordusunu besleyen bir tahıl üretimi maalesef aradan yüzyıl geçmeden bizim çok demokratik hükümetlerimiz tarafından yerle yeksan edilmiştir. 10 sene evvel sattığı mahsulatı şimdi alıyor başka yerlerden bu şaşılacak bir şey." sözleriyle ifade etti.

"Son derece suskun, tedbirli konuşan, hiç renk vermeyen belki ses tonuyla bile öyle olan bir padişahtı" dediği Abdülhamid'i en iyi canlandıran kişinin Nahit Sırrı Örük olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugünlerde yayınlanan Abdülhamid dizisi için "Dizi için konuşmayalım gücenirler, böyle bir Abdülhamid yok, böyle bir devir de yok" diyen Ortaylı, daha önce de çok konuşulan, sultanın konsolosa tokat attığı sahneyi ise şöyle yorumladı;

"Osmanlı padişahı konsolos falan dövmez, sadece bir şeyhülislamımız bir konsolosu dövdürttü eline sağlık"

Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının son 13 yılını anlatan Payitaht Abdülhamid, 28 Aralık Cuma akşamı 67. bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

Yorumlar