MEDYA KÖŞESİ

İktidara yakın medyada çalışan muhabir: O gürültüde ezan sesini duymadım

Habertürk yazarı Sevilay Yılman 8 Mart'ta yapılan Feminist Kadın Yürüyüşü ile ilgili ezan iddialarını orada bulunan ve iktidara yakın medyada çalışan iki muhabir arkadaşına sordu.

İktidara yakın medyada çalışan muhabir: O gürültüde ezan sesini duymadım

8 Mart'ta Taksim'de yapılan yürüyüş ile ilgili ezan tartışmaları sürüyor. Feminist kadınların ezanı bilerek protesto etmek için ıslık çaldıkları iddia edilmişti. Ardından yürüyüşü düzenleyen komite bu iddiaların asılsız olduğuna ilişkin bir açıklamada bulundu. 

Habertürk yazarı Sevilay Yılman da konuyu köşesine taşıdı. Sevilay Yılman, orada değildi ama orada bulunan iki muhabir arkadaşını arayarak bilgi aldı. Bu medya çalışanlarının iktidara yakın medyada yer aldıklarını ifade eden Yılman, iddia edildiği gibi bir ezan protestosu olmadığı sonucuna vardı. 

İŞTE SEVİLAY YILMAN'IN YAZISINDAN İLGİLİ BÖLÜM

8 Mart gününün akşamı Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde yapılan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yürüyüş ile ilgili tartışmaları biliyorsunuz.


Yürüyüşe katılanların ezanın okunması sırasında ıslıklar çalarak ezanı protesto ettiği iddia ediliyor.

Görüntüleri izlediniz mi bilmiyorum ama izlediklerimden hareketle şunu söyleyebilirim ezan okunduğu sırada yürüyenlerin ıslık çaldığı, slogan attığı bal gibi bir gerçek.

Ancak şunu öğrendim ki o gerçeğin nedeni ezanı protesto etmek için değilmiş.     

Nereden biliyorum?

Evet. Orada değildim ama o an işleri gereği orada olan iki gazeteci arkadaşım vardı ve dün onları aradım.

İkisi de iktidara yakın medyada çalışan bu muhabir arkadaşlara işin esasını sordum.

Ezan okunduğu sıradaki alkışların, ıslıkların, atılan sloganların öncesinde de sonrasında da devam ettiğini dolayısıyla ezanı protesto için yapılıp yapılmadığını anlayamadıklarını söylüyorlar.

Hatta bu arkadaşlardan biri şöyle diyor; “Ben saat 18.00 gibi gittim İstiklal Caddesi’ne… O saat itibarı ile başladı zaten ıslıklar, alkışlar, sloganlar ve saat 21.30’a kadar yani kalabalık dağılana kadar da devam etti. Genellikle polisi protesto için bağırış çağırış vardı zaten. Çok kalabalık ve gürültülü bir ortamdı. Açıkçası ben o gürültüde ezan sesini duymadım. O nedenle yorum yapamayacağım…”

Muhabir arkadaşlar böyle aktarıyor durumu... 

Zaten feministlerin yürüyüşünü düzenleyen komite tarafından da konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Ve o açıklamada iddialar kesin bir dille reddedildi...

Hal böyleyken zannımca bu iddiaları devam ettirmek doğru değil.Toplumda yeni gerginliklere yol açacak ve arzu etmeyeceğimiz manzaraların yaşanmasına sebep olacak; “Ezanı protesto ettiler” ithamlarını bir an evvel sonlandırmak ülkenin hayrına olacaktır. 

Bu arada şunu da belirteyim yazıyı bitirmeden. O kitlenin içinde kadın haklarına gerçekten duyarlı ve sorumlu davranan çok kişi olduğu muhakkak ama en haklı konuları bile dejenere eden şuursuz bazı tiplerin bulunduğu da bir gerçek...

Her şeye rağmen ezan söz konusu olduğunda bunların bile bu memlekette ezanı ıslıklayabilecek kadar şuurlarını kaybetmiş olabileceğine inanmak istemiyorum...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum