GÜNDEM

İçişleri Bakanı açıkladı, Nedim Şener, Almanya'nın Adil Öksüz'ü neden koruduğunu yazdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Adil Öksüz'ün yerini biliyoruz açıklamasının ardından konuyu ele alan Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, Öksüz'ün Alman istihbaratı BND tarafından neden korunduğunu kaleme aldı.

FETÖ'nün kilit isimlerinden Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğunu, adresinin bile tespit edildiğini, gerekli belgelerin Almanya'ya sunulmasına rağmen Alman istihbaratı BND'nin Adil Öksüz'ü korumaya aldığını söyleyen Nedim Şener, FETÖ ile Alman istihbaratı arasındaki ilişkiyi de gözler önüne serdi. 

İşte Nedim Şener'in çarpıcı yazısı:

Kamuda FETÖ temizliğine dair yeni bir işaret olarak yorumlanan bu açıklamadan hemen sonra İçişleri Bakanı Soylu dün de, 15 Temmuz darbe girişiminin “mahrem imamı” Adil Öksüz ile ilgili şunları söyledi: “Adil Öksüz’ün nerede olduğunu biliyoruz. Ama bizde kalsın. Nasıl PKK’ya, DHKP-C’ye biz izleme yapıyorsak aynısını FETÖ’ye yapıyoruz…”

Adresi bile belirlendi

Bakan Soylu’nun Adil Öksüz’ün “Bizde kalsın” dediği yer ise Almanya. Evet, Türk adli makamları Adil Öksüz’ün kullandığı araç plakası, kaldığı adrese kadar tüm detayları Alman makamlarına verdi, ancak Almanlar onu yakalayıp teslim etmek yerine korumayı tercih ediyor. Birçok ülkede olduğu gibi siyaset ve istihbarat birimleri ayrı, terörle mücadele birimleri ayrı telden çalıyor.

Alman dış istihbarat kurumu Federal Haberalma Teşkilatı (BND) Başkanı Bruno Kahn, 15 Temmuz sonrası Türkiye’deki darbe girişiminin arkasında FETÖ yapılanmasının bulunduğuna ikna olmadığını açıklamıştı. Türk İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Alman yetkililerle her görüşmesinin birinci maddesini hep FETÖ oluşturdu. Dosyalar verdi, adreslerden araç plakalarına kadar hepsi bildirildi.

Kimi Alman yetkilileri Türkiye’nin sahip olduğu detaylar karşısında söyleyecek söz bulamadı. “Adil Öksüz, Almanya’da değil” diyen tek yetkili olmadı. Peki Almanya neden FETÖ’yü bu kadar koruyor? Çünkü FETÖ, esas olarak Amerikan istihbaratı tarafından desteklenen bir örgüt.

Almanya da bu bağlamda FETÖ’yü koruyor, topraklarında FETÖ’nün her türlü faaliyetine destek oluyor.

Yorumlar