GÜNDEM

HSK'dan gazetecilere uyarı

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, yargı ile ilgili yapılan haberlere dikkat edilmesini istedi.

HSK'dan gazetecilere uyarı

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, sosyal medya hesabından bir haber paylaştı ve eleştirilerini sıraladı. Haberde, Gümüşhane’de savcının yazdırdığı trafik cezasını iptal eden hakimin görev yeri jet hızıyla değiştirildiği iddia edildi.


Mehmet Yılmaz ise durumun yazıldığı gibi olmadığını belirterek, “Göreve başladığı tarihten 17/07/2019 tarihine kadar Adalet komisyonu görevlendirmesi ile boş bulunan mahkemelerde yetkilendirilmiştir. HSK tarafından önceden belirlenip değiştirilen bir yetkisi söz konusu değildir” dedi.

Mehmet Yılmaz da duruma açıklık getirdi ve benzer haberleri yaparken gazetecilerin dikkatli olması gerektiği, aksi halde zarar görenin adalet olduğunu ifade etti. “Söz konusu haber de yer alan içeriğin eksik ve hatalı bilgilere dayanarak kaleme alındığı, bu tür haberlerin yargı gibi önemi herkesçe bilinen bir kurumun saygınlığını azaltabileceği gibi güvenilirliğini de olumsuz etkileyeceği tartışmasızdır” diye yazan Mehmet Yılmaz, durumu şöyle açıkladı:

“Habere konu hakim 23/05/2019 tarihli kura kararnamesi ile Gümüşhane Hakimliğine atanmıştır. Müstemir yetkisi 17/07/2019 tarih ve 802 sayılı karar ile asliye hukuk 1/2 olarak belirlenmiştir. Göreve başladığı tarihten 17/07/2019 tarihine kadar Adalet komisyonu görevlendirmesi ile boş bulunan mahkemelerde yetkilendirilmiştir. HSK tarafından önceden belirlenip değiştirilen bir yetkisi söz konusu değildir.

Unutmayalım; Yerel veya ulusal, yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan yargı ile ilgili haberlerde, ilgili olayın tüm boyutları ile bilinmeden haberleştirilmesi durumunda bundan en olumsuz etkilenen hepimizin üzerine titrediği Adalet kurumu ve toplumun adalet inancı olacaktır.”

mehmet yılmaz

mehmet yılmaz

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar