KİTAPLIK

Hollywood filmine konu olan Deney raflarda

İtaatkârlığın mekanizmalarını konu alan bu ünlü yapıtın yazarı Stanley Milgram, sosyal psikolojinin en önemli ekol isimlerindendir.

Hollywood filmine konu olan Deney raflarda
GAZETECİLER.COM -

60'lı yılların en ünlü psikologı STANLEY MILGRAM'In itaat deneylerini kaleme aldığı DENEY adlı kitabının filmi EXPERIMENTER adıyla çekildi.

Yirmiyi aşkın dünya ülkesinde gösterime giren film DVD olarak da piyasada.Michael Almereyda'nın yönettiği EXPERIMENTER'İn başrol oyuncuları Winona Ryder, Peter Sarsgaar ve Taryn Manning.

Kitap KAFEKÜLTÜR YAYINCILIK tarafından Türkçede yayımlandı.STANLEY MİLGRAM KİMDİR?

İtaatkârlığın mekanizmalarını konu alan bu ünlü yapıtın yazarı Stanley Milgram, sosyal psikolojinin en önemli ekol isimlerindendir.

Bu çalışmasında, Nazi Almanyasındaki soykırımdan etkilenerek - özellikle Adolf Eichmann - tasarladığı deneyler yer almıştır.

İTAATKARLIĞIN SINIRLARI

Milgram; deneylerine, Adolf Eichmann'ın yargılanmasından kısa sure sonra başladı. Nazi Almanyasında akıllara takılan bir soru, Milgram'ın da çıkış kaynağı olmuştu: Eichmann ve soykırımda yer alan milyonlarca asker, sadece emirlere itaat ediyor olabilirler miydi? Hepsi bu suça ortak sayılmaz mı?"


DÜNYANIN EN ÜNLÜ DENEYİ

Deneyler pek çok kere farklı yer ve farklı insanlarla tekrarlandı. Sonuçlar aşağı yukarı aynıydı. Bazı bilimadamlarına göreyse deneyler etik dışı, tartışmalı ve psikolojik açıdan uygunsuzdu. Milgram'ın bunlara cevabı ise "sonuçların rahatsız edici olduğu ve insan doğasının kötü yüzünü açığa çıkarttığı için deneylerin etik bulunmadığıydı."

Milgram'dan sonra üzerine çok yazılıp çizilen ve sayısız tartışmalara konu olan Deney, Milgram'ın 1984 yılında 51 yaşında ani ölümünden bu yana hâlâ ilgi çekmekte ve tartışılmaktadır.

 

DENEY
STANLEY MILGRAM
Psikoloji/Bilim
Türkçesi: Melis Olçum
192 sayfa-KAFEKÜLTÜR YAYINCILIK
12 TL

ÇOK OKUNANLAR