MEDYA KÖŞESİ

Hıncal Uluç'tan siyasileşen medyaya karşı Cem Yılmaz'a destek!

Sabah yazarı Hıncal Uluç'un bugünkü gündeminde Cem Yılmaz'ın iki filmi birden verdiği Kara Komik Filmler sinema filmi vardı. Uluç, Cem Yılmaz'a karşı başlatılan kampanyaların haksız olduğunu ve sırf muhalif olduğu için yaptığı sanatın harcanamayacağını belirtti ve Cem Yılmaz'a destek verdi.

Hıncal Uluç'tan siyasileşen medyaya karşı Cem Yılmaz'a destek!

Usta yazar Hıncal Uluç, Cem Yılmaz'a karşı başlatılan kampanyaya karşı "medyanın siyasilerşmesinden" dem vurdu ve Cem Yılmaz'a destek verdi. 

Bugünkü köşe yazısında Cem Yılmaz'ın filmine gittiğini açıklayan Uluç, filmlerin kahkaha ve duyguyu birlikte taşıdığını belirtti. 

Herkese filme gitmeyi tavsiye eden Uluç, medyanın siyasilerşmesi ve Cem Yılmaz'a sırf muhalif olduğu için yüklenilmesine isyan etti.

Hadi olun bir Şahan ve Cem de göreyim diyen Uluç, komedyenlere haksızlık yapıldığını ifade etti. 

İşte Uluç'un Cem Yılmaz ve filmleri hakkındakş yorumu:

 
Sinema en büyük hobim.. "di" diye eklemem lazım lafın sonuna.. Nerde 1955/ 60'lardan beri bu ülkeye gelen her filmi izlemeye mecburmuş gibi hisseden Hıncal, nerde özellikle son yıllarda sayısı baş döndürücü hızla artan performans sanatlarından, tiyatro, sinema, konserlerden, sinemaya vakit bulamayan ben..
Yani, 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olduk ya.. Onu beklermişiz.. Patlama yaptı, İstanbul.. Öyle ki, bir akşam bir yere giderken, aklım başka iki yerde kalıyor.. Anlayın..
Bu yüzden, son günlerde gündem olan Cem Yılmaz'ın yeni "Tür Denemesi" Karakomik Filmler'e ancak vakit bulduk da, nihayet gidebildik, yardımcı kardeşlerim Ercan ve Caner'le..
"Tür denemesi" dediğim, "Bir biletle iki film!."
Bir bilet alıyor, giriyorsunuz. Birer saatlik iki film izliyorsunuz..
Bir zamanlar televizyonda çok sevilen bir dizi vardı. "Twilight Zone." Her bölüm ayrı ve sürprizli bir öyküyü anlatırdı. Öyle iki film çekmiş Cem..
"Sürprizli" dedim de.. Benim de bir sürprizim var..
Başlıkta "Cem Yılmaz'da çok güldük" dedim ya.. Bütün salon hiçbir Cem Yılmaz filminde gülmediğimiz kadar güldük.
Filmden önce yayınlanan yeni Şahan Gökbakar'ın yeni filmi Recep İvedik 6'nın fragmanı bütün salonu gülmekten öldürdü.
Eski okurlar hatırlar..
"Bu seyirci Recep İvedik'e niçin gülüyor" diye yazmıştım da, bir sinema kulisinde rastladığım Şahan "Ağbi ben sana niye güldüklerini anlatayım, bir yemek yiyelim de" dedi. Sonra bir başka yazımdan bana kızdı. Yemeği geç, selamı sabahı kesti.
Bu defa fragmanda kahkahalar atanlar arasındaydım.
Konya derken, yanlışlıkla Kenya'ya giden Recep'in maceraları oluyor, "6!."
Yani başlar başlamaz koşacağım.. Gülmeye o kadar ihtiyacım var ki..
Cem Yılmaz'ın "Karakomik" dediği birer saatlik filmler, şimdilik 3 tane..
2 Arada, Kaçamak ve Emanet.. İlk ikisi şu anda oynuyor. Üçüncüsü seneye..
Eleştirmenler genelde iki film hakkında da olumlu yazdılar ama, ilk filmi daha çok tuttular.. "Keşke 2 Arada, ikinci film olsaydı" dediler..
Ben ikinci filmi, Twilight Zone'a daha çok benzeyen Kaçamak'ı, daha çok sevdim.. Eleştirmenler Kaçamak'ın finalini sevmemiş olabilirler. Haklı da olabilirler..
Neyse..
Zaten şu ana dek okuduklarınızdan anlamışsınızdır..
Cem Yılmaz, insanları güldürme değil, düşündürme amaçlı filmler çekiyor.. Yani amacı para kazanmak değil, sinema sanatında iz bırakmak..
Parayı sahnede bol bol kazanıyor.. O sahne şovunu bire bir videdoya çekiyor, sinemalara dağıtıyor.. Salonlar tıklım tıklım. Kazandığı o parayı "Film" yapmak için harcıyor..
Bu ülkede "Film" yaptınız mı, seyirciniz az olur..
Cannes'da Altın Palmiye, Antalya'da Altın Portakal, Adana'da Altın Koza kazanan ne filmler, yarıyı geç, hatta tümü boş salonlara oynar bizde..
Bunları niye yazıyorum..
Son zamanlarda öyle siyasi oldu ki medyamız.. Polis/ Adliye ve magazin haberleri, hatta yorumları, siyasi görüşlere uydurulmaya başlandı.
Barış Pınarı Harekatı başlar başlamaz. Cem Yılmaz açıklama yaptı.. "Bu haftaki şovumun tüm gelirini Mehmetçik Vakfı'na bırakıyorum."
Mehmetçik Vakfı.. Şehit ailelerine yardım eden Sivil Toplum Kuruluşu..
"Alkış" değil mi?.
Amma velakin, Cem Yılmaz muhalifmiş. En evvel ve en anlamlı tepkiyi gösteren Cem, yerden yere vurulmaya başlandı. Efendim sosyal medyada destek mesajları atmamışmış..
Yahu eskiler ne demiş?.
"Ayinesi iştir, lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.."
Yani, "Kişinin lafına değil, yaptığı işe bak!."
O linç aracı sosyal medyaya bir mesaj atmak bedava.. Oysa tıklım tıklım dolu bir açık havanın tüm bilet gelirleri kaç para beyler?.
"Niye mesaj atmadın, niye mesaj atmadın" diye çocuk mızıkçılığı yapan kardeşlerim.. Bunu yazarken siz mesela "Mehmetçik Vakfı'na, yarım, çeyrek maaş bağışladınız mı?."
Diyelim Cem, bu asıl örnek alınması gereken jestinin dikkate alınmadığını ve linç edildiğini görüp, bir mesaj atsa, bu defa ne diyecektiniz, hepimiz biliyoruz değil mi?.
"Gişesi iyi gitmiyor da.. Biz uyardık da şimdi kıvırıyor.."
Haksız mıyım?.
Yahu bu ülkede filmleri en çok gişe yapanlardan biri olan Şahan'ın, yapımcıyı istismar eden promosyon ve seyirciyi usandıran reklamlara düzen getiren yeni yasanın yürürlüğe girmesi dolayısı ile Başkan Erdoğan'a teşekkür etmesinden doğal bir şey var mı?.
Buyrun başlık..
"Şahan Gökbakar'ın boykot korkusu geri adım attırdı.."
Şimdi siz Cem, siz Şahan olun bakalım!.
Neyse..
Doğru dürüst, "Film gibi" bir, pardon iki "Film" birden izlemek istiyorsanız, kafanızdan "Cem Yılmaz Şov" peşin hükmünü çıkarın..
Kahkaha atmaya değil, yer yer güldüren, ama daha çok duygulandıran, düşündüren, iyi çekilmiş, iyi yönetilmiş ve de çok ama çok iyi oynanmış iki çok değişik film izlemeye gidin. O zaman çok keyifli iki saat geçireceksiniz.
Önce yüreğine, sonra eline sağlık Cem!.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar