GÜNCEL

Hıncal Uluç'tan Ali Eyüpoğlu'na yalan haber sitemi

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, haftasonu yazdığı yazısında yalan haberleri lanetleyen Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu'na kendi gazetesinden örnek vererek sitem etti.

Hıncal Uluç'tan Ali Eyüpoğlu'na yalan haber sitemi

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, haftasonu yazdığı yazısında yalan haberlere lanet etmişti. Cevap ise Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç'tan geldi. 

Uluç, Eyüpoğlu'na kendi gazetesinden yalan olduğunu iddia ettiği bir haberi örnek gösterdi ve "asıl bunu yazmalısın" diyerek uyardı. 

Uluç ayrıca Eyüpoğlu'na Netflix'ten Sosyal Dilemma'yı izlemesini önerdi. 

İşte Hıncal Uluç'un yazısı:

Ali Eyüpoğlu Kardeşim, hafta sonu Milliyet'te bir yalan haberi lanetliyordu, haklı olarak.. Ama hemen tepesinde, sayfanın manşetinde "Avşar kızı Ada aldı" diye hem de üzerinde "Özel Haber" mührü bulunan Umut Ünver imzalı bir kocaman, yarım sayfayı kaplayan bir "Yalan haber" vardı..

İşte asıl bunu yazmalısın Ali.. İğneyi değil, çuvaldızı kendine batırmalısın ki, bu yalan tuzaklarından kaçmaya mecbur kalsın mesleğimiz!. Sosyal Dilemma/ Sosyal İkilem adlı filmi izlemediysen Netflix'ten hem de bir gazeteci olarak geç kalmışsın!. Orda sosyal medyanın en büyük ağlarını kuranlar hem de, bu medyanın nasıl insanları soyan ve zengini daha zengin eden bir tezgaha dönüştüğünü anlatıyor ve diyorladı ki..

"Sosyal medyada, yalan, doğruya göre 6 misli daha hızlı yayılır." Parayı kazandıran da bu hız farkı işte.. Sosyal medyada çıkan yalanı, ya bizler, yani yazılı ve görüntülü medya haber yapıp, doğru olduğuna milleti iyice inandırıyoruz. Ya da kendi yalanımızı haber yapıp, sosyal medyanın anında milyonlarca tıka ulaştırmasına yol açıyoruz. Yani giderek bizler de sosyal medya kadar inanılmaz oluyoruz. O zaman söyle Ali?. Bu gazeteler niye satsın?

Yazının tamamı için tıklayın 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar