GÜNDEM

Hilafet Müslümanları böler

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Hilafet tartışmaları için Halifeliğin ilan edildiği an Müslümanlar arasında derin parçalanmalar yaşanacağını söyledi.

Hilafet Müslümanları böler

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, "Hilafet gelse kaç halifemiz olur?" başlıklı yazısında Halifeliğin ilan edildiği an Müslümanlar arasında derin parçalanmalara sebep olacağını söyledi:

SUUDİ ARABİSTAN, MISIR, BAE, PAKİSTAN...

Diyelim ki hilafeti getirdik. Ve diyelim ki bir halife çıktı Türkiye’den. Ne olur? Şunlar olur:

- Suudi Arabistan’ın kıtır kıtır gazeteci kestiren meşhur “prensi” var ya... Kesin “Siz de kimsiniz, esas ben halifeyim” diye çıkar ortaya.

- Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’ye düşman kesilen antipatik “emiri” durur mu? O da “Halife benim” diye salınır ortalıkta.

- Sisi var ya Sisi... Onun da biti kanlanır... “Halife olacaksa Mısır’dan olmalı” diye Trump’a koşup “Beni destekle mister presedent” der.

- O kadar ki... Bizi her dönemde destekleyen kadim dostumuz Pakistan’dan bile hilafet makamına talip çıkar.

MÜSLÜMANLARI PARÇALAR

Uzatmaya gerek yok. Velhasıl-ı kelam... Dünya Müslümanlarının bölünmüşlüğüne çare olarak akla getirilen hilafet kurumu... Dünya Müslümanlarının daha da bölünüp parçalanmasından başka bir işe yaramaz. Zevzekliğin lüzumu yok yani.

HALİFELİK SORULARI

- Babadan oğla mı geçecek halifelik?

- Eğer böyle olacaksa... Son halifenin torununun torunlarından mı çıkacak halife?

- Yoksa seçimle mi gelecek?

- Eğer seçimle gelecekse... Kimler aday olabilecek, kimler oy kullanacak? Mısır, Suudi Arabistan falan ahalileri de seçme ve seçilme hakkına sahip olacak mı?

- Halife, tüm dünya Müslümanlarının halifesi mi olacak?

- İyi ama tüm dünya Müslümanları halifeyi tanımazsa ne olacak?

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar