GÜNDEM

Halk TV ekranını parsel parsel satmışlar!...

Gezi sürecinde Halk TV'de yaptığı yayınlarla öne çıkan Makbule Cengiz, kanala çıkmak isteyen siyasetçilere ekranın kaçar para karşılığında satıldığını yazdı...

Halk TV ekranını parsel parsel satmışlar!...

Halk TV eski muhabiri Makbule Cengiz, kovulduktan sonra Halk TV'de yaşadıklarını kitaplaştırdı...

"Üzgünüm Yazmak Zorundayım" isimli kitapta CHP'nin kanalı olarak bilinen Halk TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün hakkında çok ağır iddialar yer aldı...

Makbule Cengiz'in kitabında yer verdiği iddiaya göre, Hakan Aygün seçim dönemlerinde ekrana çıkmak isteyen siyasetçilerden ve adaylardan belli bir tarifa karşılığı düzenli olarak para aldı...

Kitaptaki iddiaya göre, 20 dakika ekranda görünmek için CHP'nin tanınmış siyasetçileri 5, tanınmayan siyasetçileri ise 7 bin lira ödemek karşılığında CHP'nin televizyonuna çıkarıldılar...

Ve bu paralar kanalın banka hesabına yatırtılmadı, bizzat elden alındı...

HALK TV'NİN PARA BASMA GÜNLERİ

İşte Makbule Cengiz'in "Üzgünüm Yazmak Zorundayım" kitabından ilgili bölümler: 

"Halk TV’nin para basma günleri gelmişti. Ekranımız Halk Gönüllüleri setleri ve başkan aday adaylarıyla doldu. Yerel seçim sürecinde adaylar belli olana kadar çok sayıda CHP’li başkan adayı belirli ücretler karşılığı ekrana çıkarıldı. Bu durum herhangi bir sponsorlu program yapma durumunu geçmişti."

20 DADİKA ÜCRETİ: TANINAN ADAY 5 BİN, TANINMAYAN ADAY 7 BİN LİRA

"Sponsorlu programda bir program içinde bir ya da iki kişi parasını verir, ekrana çıkar ve tanıtımı yapılır. Bu daha çok sağlık programlarında izlenen bir politikadır. Bizde ise siyasi adaylar için geçerliydi. Tanıdık, yani kanala yakın siyasetçiler beşbin, yabancı siyasetçiler yedibin lira gibi bir rakam karşılığı 20 dakika ya da yarım saat belediye başkan aday adayı olarak ekrana çıkarılıyor, spikere kendi ve projelerini anlatıyordu..."

RAKAMLARI NEREDEN BİLİYORUM?

"Rakamı nereden bildiğime gelince o dönemde ekrana çıkmak isteyenlere Şaban Sevinç ya da Hakan Aygün, ‘şu parayı versin çıkaralım’ diyorlardı. Biz de alet olup rakamları iletiyorduk. Ekranın her tarafı reklamdı anlayacağınız. ‘Bir yanım ‘zor şartlarda yayın yapan bu kanalın bir şekilde ayakta kalması gerekiyor’ diyordu, bir yanım ise, bu kadarının fazla olduğunu söylüyordu."

MURAT HAZİNEDAR'DAN 15 BİN LİRA İSTEDİLER

"Bu yoğunluğun içinde bir gün Murat Hazinedar aradı. Israrla Mustafa Sarıgül’e yaptığımız gibi Halk TV’ye çıkmak ve benimle yayın yapmak istiyordu, bu durumu yöneticilerimize ileteceğimi söyledim. (...)"

"Hazinedar’ın talebini Şaban Sevinç’e ilettim. Şaban Sevinç, ’15 bin lira versin bir kere stüdyo yayınına alırız, bir kere de mitinginden 3G yayın yaparız’ dedi. Murat Hazinedar’a bunu ilettim. Bunun üzerine Murat Hazinedar’ın basın çalışmasını yürüten gazeteci Özlem Gürses aradı. Bu rakamın fazla olduğunu söyledi. Haklıydı ama fiyatı ben belirlemiyordum. Şaban Sevinçle görüşmesini istedim"

"(…) Murat Hazinedar beni aradı: ‘Boş ver Özlem’i. Para sorun değil, hallederiz’ dedi. Ben de kendisine Şaban Sevinç’in numarasını verdim. Murat Hazinedar’la o günlerde herhangi bir yayın yapmadım. Şaban Sevinç ile anlaşmış olmalılar ki hala birlikte çalışıyorlar ve Hazinedar’ın Halk TV ile iyi ilişkileri var."

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar