GÜNDEM

Haklı isyan! Yasaklayın artık şu siyanürün satışını!

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, siyanür ölümleri ve intiharların arttığını dile getirdi ve bir an önce buna bir çözüm geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Haklı isyan! Yasaklayın artık şu siyanürün satışını!

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, son zamanlarda yaşanan siyanür intiharları/cinayetlerine ilişkin yazdığı yazısında MHP'nin bu maddenin satılmasının yasaklanmasına yönelik çabalarını dile getirdi. 

Öztürk, intihar vakalarının artışına dikkat çekerek acil bir şeyler yapılması gerektiğini belirtti.

İşte Öztürk'ün siyanür yazısı:

İstanbul ve Antalya'da üç aile siyanürle toplu ölümü seçti. Toplum, olumlu ve olumsuz örneklerden etkilenir. İlk siyanürlü ölümün arkasından yenilerinin gelmeleri, kafasında intihar düşüncesi olanları siyanürle hayatlarına son vermeye yöneltti.

Siyanüre bu kadar kolay ulaşılmamalıydı. Nitekim, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, 26 Haziran'da TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifinde siyanür başta olmak üzere insan sağlığına zarar veren her türlü kimyasal maddenin internetten satışının yasaklanmasını öngörüyordu. Ancak, bu teklif dikkate alınmadı.

YÜREK YAKAN TABLO

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2002-2018 yılları arası verilerine göre 50 bin 378 kişi intihar etti. Gözünüzün önüne nüfusu 50 bin olan il ve ilçeleri getirin. Bu kadar insanın hayatına son vermesinin altında önemli sorunlar yatıyor demektir. İntihar gerekçelerine bakıldığında geçim sıkıntısı, ticari başarısızlık da iki ve üçüncü sıralarda yer alıyor.

Böyle bir tablo, toplumun ruh sağlığının yerinde olmadığını da gösteriyor. Peki bunun için çözüm üretiliyor mu? Sağlık Bakanı, sağlıktan çok kurucusu olduğu üniversiteye kamu binalarını kiralamaya öncelik veriyor. O yüzden Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda adım atacağı yok. Bir milletvekili ruh sağlığı konusunda kanun teklifi verirse, bakanlık “Biz zaten bu konuda bir çalışma yürütüyoruz” deyip teklifin kanunlaşmasının da önünü kesiyor.

ARTIŞA DİKKAT!

Toplumun ruh sağlığının korunması yönünde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu yılın  başında partisinin grup toplantısında, yasa teklifi hazırladıklarını belirtmişti. TBMM Grup Başkanvekili Erkan Akçay, teklifi TBMM Başkanlığı'na sundu. MHP'nin bu konudaki ısrarlı girişimlerine rağmen teklif bir türlü ele alınmadı.

Tablo o kadar acı ki Sağlık Bakanlığı verilerine göre 8 milyon 179 bin kişi antidepresan ilaç kullanıyor. Bu ilacı kullanan kadınların sayısı, erkeklerin iki katına ulaşıyor. Türkiye'de antidepresan kullanım oranı da 5 yılda yüzde 56 arttı.

Kadına, çocuğa ve yaşamımızı paylaştığımız diğer canlılara yönelik şiddet olayları giderek tırmanıyor. Bireylerin çatışma ve problem çözme becerileri, stres yönetimi, öfke kontrolü ile ilgili desteğe olan ihtiyacı da görünür şekilde ortaya çıkıyor. Ruhsal sorunu olanların yalnızca yüzde 14'ü bir uzmana başvuruyor. Bu oran tedaviye ihtiyacı olan binlerce kişinin tedavisiz kaldığını gösteriyor. Ruh sağlığı hastalıkları en az bedensel hastalıklar kadar insanların yaşamını etkiliyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar