GÜNDEM

Haberci gazetesinden Tunç Soyer'i yalanlayan ses kaydı

Kıbrıs’ın Rumlara bırakılmasını isteyen İzmir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, gelen yoğun tepkiler üzerine ihanet dolu sözlerini inkâr etti. Ancak röportaj verdiği gazete ses kaydını yayınlayıp Soyer’in yalanını ortaya çıkardı.

Haberci gazetesinden Tunç Soyer'i yalanlayan ses kaydı

Kıbrıs'ta yayınlanan Haberci gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç'in, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile makamında yaptığı görüşme sonrası 14 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım" haberi Türkiye ve Kıbrıs medyasında geniş yer bulurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Soyer’in yalanına karşın CHP yönetiminden bir açıklama yapılmaması partilileri isyan ettirdi. Çok sayıda CHP’li, genel merkeze protesto mesajı yağdırdı.

Tunç Soyer'in yalanı ses kaydı ile ortaya çıktı

Ancak Tunç Soyer, bu sözlerinin iki yıl önce yapılmış bir konuşmadan alındığını yeni olmadığını söyledi. Gazete ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, habere konu röportajın yeni yapıldığını açıklayarak "gazetecilik ilkeleri gereği" Soyer'in ses kaydını yayınladı.

İşte Haberci gazetesinin açıklamaları

Tunç Soyer'in, "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım" açıklamalarına gelen yoğun tepkiler ve Başkan Soyer'in, "Söz konusu açıklamayı yaklaşık 2 yıl önce yaptım" yönündeki yeni açıklamasına açıklık getirmek ve cevap vermek adına, 10 Ekim 2019 Perşembe günü gerçekleştirilen röportajın ses kaydını, gazetecilik ahlakı ve yayın ilkelerimiz doğrultusunda, tek bir kelimesine dahi dokunmadan tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar