GÜNÜN MUHABİRİ

Günün muhabiri Kemal Öztürk

Bu zamana kadar muhabirlerin sorması gereken bir soruyu sorarak Kemal Öztürk gazeteciliğini konuşturmuş.

Günün muhabiri Kemal Öztürk

31 Mart yerel seçimlerine giderken "beka" tartışmaları sürece damga vurdu. 
Cumhur İttifakı yerel seçimleri "beka" sorunuyla eş tutuyor. 

Peki Cumhur İttifakının İstanbul adayı Binali Yıldırım beka tartışmaları ile ilgili ne düşünüyordu?

İşte bu sorunun cevabını Kemal Öztürk'ün bugünkü yazısından öğrendik. 

Kemal Öztürk Binali Yıldırım'la bir araya gelerek merak edilen soruları sordu, cevaplarını da köşesine taşıdı. "Beka" meselesiyle ilgili sorusu ise söyleşinin can alıcı sorusu olmuş. 

Bu zamana kadar muhabirlerin sorması gereken bir soruyu sorarak Kemal Öztürk gazeteciliğini konuşturmuş. Bunun için kendisini günün köşe yazarı değil de muhabiri seçiyoruz. 

İşte Binali Yıldırım'ın beka sorusuna verdiği cevap: 

“Başından beri ittifaklar arası tartışmalar, seçimi yerelden genele çekiyor. Bunu doğru bulmuyorum. Bu yüzden ısrarla İstanbul’da yerelde kalmaya özen gösteriyorum. Biz devlet başkanı seçmiyoruz, şehri yönetecek kişiyi seçiyoruz. İstanbul’da genel siyasetin, kutuplaşma siyasetinin gölgesinde kalırsak yazık olur, İstanbul adına üzülürüm. Böyle olmaması için de azami gayret gösteriyorum.

Beka dediğimiz şey bayrak, toprak, millet, devlettir. Bu kavramlar, üzerinde tartışma yapılacak şeyler değil.

İttifakların oluşma şekli bu tartışmayı gündeme getiriyor. Terörle yan yana gözüken bir partinin, bir ittifakla işbirliği yapması ister istemez bu tartışmayı gündemde tutuyor.

Bu beka tartışmasının yerelde gündemde olmaması lazım. İstanbul’u ve İstanbulluların sorunlarını tartışmamız gerekir. Benim gönlüm razı değil buna.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar