POLEMİK

Güntekin Onay'dan 'basın özgürlüğü' çıkışı

Fotomaç gazetesinin Beşiktaş tesislerine alınmaması kararı üzerine başlayan tartışmalara katılan NTV'nin başarılı ismi, yeni bir basın özgürlüğü tartışması başlattı.

Güntekin Onay, Sabah gazetesinin, Beşiktaş'ın Fotomaç gazetesinin tesislere girişini yasaklamasının ardından başlattığı 'basın özgürlüğü' mücadelesini eleştirdi...

Özellikle Sabah gazetesinde çıkan "basın özgürlüğü" haberlerine gönderme yapan Gültekin Onay, işsiz bırakılan ve tutuklanan gazetecileri örnek gösterdi ve "Bu ülkede gazeteciler tutuklanıyor, basın özgürlüğünü tartışanlar, biraz da bu konuları konuşsunlar" dedi.

BEŞİKTAŞ, FOTOMAÇ'A TESİSLERİ KAPATMIŞTI

Beşiktaş taraftarı, kulüp hakkında yapılan haberlerin ardından Turkuvaz Medya Grubu’na ait A Spor kanalı ve Fotomaç gazetesi için boykot çağrısında bulunmuştu.

Bunun üzerine grup çalışanı muhabirlerin antrenman tesislerine alınmayacağını belirtmesi üzerine Sabah gazetesi, A Spor ve A Haber'de basın özgürlüğünün engellendiğine yönelik haberler ve yorumlar yer aldı.

NTV Spor kanalında hazırlayıp sunduğu programda yaşananların ‘basın özgürlüğünün kısıtlanması’ olarak yorumlanmasının ardından tepkisini dile getiren Onay şunları söyledi:

TUTUKLU GAZETECİ VAR MI; VAR... BASKI VAR MI; VAR!...

“Gazeteciye şöyle destek olabiliriz. Bir yolsuzluk haberi yaparsın ve o haber kimsenin hoşuna gitmez. O haberi sansürlemeye çalışırlar, o zaman arkanda dururuz. Bu ülkede gazeteciler hapiste mi? Hapiste! İşsiz kaldırlar mı? Kaldılar! Tutuklanıyor mu? Tutuklanıyor! Baskı yapılıyor mu? Yapılıyor! O zaman basın özgürlüğü konusundaki hassasiyetleri başka taraflara da kaydırmamız lazım. Bir tane muhabir antrenmana alınmadı diye ‘basın özgürlüğü’nü tartışanlar o zaman bu konuları da konuşsunlar.”

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar